June 25, 2019 Consent Agenda

Board of Education

Regular Meeting

Tuesday, June 25, 2019  

Revised

Consent Agenda

Recommend the Board of Education approve the following revised Consent Agenda as submitted by the Superintendent of Schools:

Tonight’s consent agenda includes the appointment of the following new personnel:

  • Katie Hennessey – Assistant Director of Special Programs, District-wide
  • Emily Mesnick–Elementary Assistant Principal, E. J. Russell
  • Nicole Halabuda – English Teacher, Circleville MS
  • Janine Brutvan – Special Education Teacher, Crispell MS
  • Tara Bruyn- Art Teacher, Crispell MS
  • Jessica Grasso – Social Studies Teacher, Pine Bush HS
  • Peter Gehres– Music Teacher, Circleville MS
  • Caitlin Ciano –Principal Clerk, District Office

 

Abolishments and  Creations

Board approval authorizing the abolishment and creation of the following positions as per the 2019 2020 budget/board approved:

Abolishments
Authorize the abolishment of the following positions as per the approved 2019-2020 budget/board approved:

Instructional

  • (1) One Full-time 1.0 FTE High School Special Education Teacher, CDOS, position, effective at the close of business June 25, 2019.

Non-Instructional

  • (10) Ten Full-time, 12-month, 1.0 FTE Typist positions, effective at the close of business June 30, 2019.
  • (1) One Full-time, 10-month, 1.0 FTE Typist position, effective at the close of business June 30, 2019.

 

Creations

Authorize the creation of the following positions as per the approved 2019-2020 budget/board approved:

Instructional

  • (1) One Full-time 1.0 FTE Social Worker position, effective September 3, 2019, salary as per contract (HS).
  • (1) One Part-time 0.3 FTE Music Teacher position, effective September 3, 2019, salary as per contract.

Non-Instructional

  • (10) Ten Full-time, 12-month, 1.0 FTE School Secretary positions, effective July 1, 2019.
  • (1) One Full-time, 10-month, 1.0 FTE School Secretary position, effective July 1, 2019.

 

Resignation

Instructional

  • Therese Quinn, resignation for the purpose of retirement, from her position as a 6 hours/day Teaching Assistant, effective at the close of business on November 22, 2019.                            
  • Josephine Perez, resignation for the purpose of retirement , from her position as a 6.0 hours/day Teaching Assistant, effective at the close of business on June 30, 2019. 

Non-Instructional

  • Brenda Luis, resignation from her position as a 3.0 hours/day Food Service Helper effective at the close of business June 25, 2019.  
  • Lindsay Salvucci, resignation from her position as a  1.0 FTE Typist- 10 Month effective at the close of business June 30, 2019. 

 

Leave of Absence

Instructional

  • Katie Hennessey, request for an unpaid leave of absence from her position as a 1.0 FTE School Psychologist effective September 3, 2019  through   June 30, 2020.

 

Appointments

Administrative

  • Katie Hennessey, who holds a Pending certificate in School District Leader, be appointed to the probationary position of Assistant Director of Special Programs in the tenure area of Administrative:

Assistant Director of Special Program for a four-year probationary period commencing July 8, 2019 and ending July 7, 2023. Salary $126,006 (pro-rated). 

  • Emily Mesnick, who holds a Initial certificate in School Building Leader, be appointed to the probationary position of Assistant Principal-12 Month in the tenure area of Administrative: Elementary Assistant Principal, for a four-year probationary period commencing July 22, 2019 and ending July 21, 2023. Salary $125,144 (pro-rated).

 

Instructional

  • Alyssa Turcotte, amended appointment, who holds an Initial Reissuance certificate in Childhood Education 1-6, as  a part-time, non-tenure bearing position of 0.5 FTE Teacher in the Elementary tenure area, amended to reflect effective September 3, 2019 through June 30, 2020.  Salary for the 2019-2020 school year will be MA, Step 3. 
  • Megan Collins who holds a Initial certificate in Childhood Education 1-6, be appointed to the probationary position of a 1.0 FTEposition of 1 FTE Permanent Substitute in the Elementary tenure area for the period of September 3, 2019 and ending June 30, 2020.  Salary Level BA, Step 2 of the salary schedule. 
  • Nicole Halabuda, who holds an Initial certificate in English Language Arts 7-12, be appointed to the probationary position of a 1.0 FTE  Teacher- Secondary in the tenure area of English, for a four year probationary period commencing September 03, 2019 and ending September 02, 2023. Salary at MA, Step 2 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Nicole Halabuda must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.
  • Jessica Grasso who holds a Professional certificate in Social Studies 7-12, be appointed to the probationary position of a 1.0 FTE Teacher- Secondary in the tenure area of Social Studies at  the Pine Bush High School for a four year probationary period commencing September 03, 2019 and ending September 02, 2023.  Salary at MA30, step2 of salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Jessica Grasso must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.
  • Tara Bruyn, who holds a Professional certificate in Visual Arts, be appointed to the probationary position of a 1.0 FTE Teacher Secondary in the tenure area of Art at  the Crispell Middle School for a four year probationary period commencing September 03, 2019 and ending September 02, 2023.  Salary at MA, step 5 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Tara Bruyn must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.
  • Janine Brutvan who holds a Permanent certificate in Special Education, be appointed to the probationary position of a 1.0 FTE Teacher- Secondary in the tenure area of Special Education (General) at  the Crispell Middle School for a three year probationary period commencing September 03, 2019 and ending September 02, 2022.  Salary at MA, Step5 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Janine Brutvan must have received an APPR rating of effective or highly effective in two of the three probationary years and must not receive an ineffective in the third year/Receiving Jarema Credit for prior service.
  • Brian Shaw who holds a Permanent certificate in Music, be appointed as a part-time, non-tenure bearing position of 0.3FTE Teacher- Secondary in the Music tenure area effective September 3, 2019 and ending June 30, 2020 Salary for the 2019-2020 school year will be MA, Step 1.
  • Peter Gehres who holds a Pending certificate in Music, be appointed to the  probationary position of a 1.0 FTE Teacher-Secondary in the Music tenure for a four year probationary period commencing September 3, 2019 and ending September 2, 2023.  Salary at BA, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Peter Gehres must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.
  • Ellen Friel, who holds an Initial certificate in Art, be appointed to the position of a 1.0 FTE Permanent Substitute in the Art tenure area, effective September 3, 2019 and ending June 30, 2020.  Salary  BA, Step 2 of the salary schedule .

Non-Instructional

  • Lindsay Salvucci, probationary appointment to a 5.0 Hours/Day position of School Monitor, effective September 3, 2019, salary as per contract.
  • Caitlin Ciano, probationary appointment as a full-time 12 month/year Principal Clerk, effective July 1, 2019, salary $36,000, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources
  • Cheryl Mooney, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Sandra Seyler, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  •  Dennise Johnson, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Peggy Fontana, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Kim Dillin,  change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Stacia Conklin, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Colleen Latimer, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Jamie Adamec, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 10/month probationary position, effective July 1, 2019, salary at salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Cynthia Carey, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary at salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Rachel Sheets, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary at salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 
  • Jeanette Coates, change in civil service title from Typist to School Secretary, a full-time 12/month probationary position, effective July 1, 2019, salary at salary as per contract, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. 

 

Per Diem Substitutes

Board approval for the appointment of the following individuals as per diem substitutes effective June 26, 2019, (or as noted) at board approved per diem substitute rates, to include one amended* substitute:

  • Elizabeth Banville
  • Heather Conklin
  • Colleen  Hasbrouck
  • Caitlynn Hermann
  • Sarah Jones
  • Judith Peterson* effective 6/12/2019 at $25/hour
  • Lynda Rogers-Seeley
  • Donna Schneider
  • Donancia Thorne
  • Deborah Wallace

 

Special Education – 2019 Summer CSE/CPSE meetings

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as per diem, hourly instructional staff members for the 2019 Summer CSE/CPSE meetings (on an as needed basis), effective for the period July 1, 2019 through August 30, 2019 (Mondays through Thursdays) at contract hourly wages as follows:

Special Education Teachers:

  • Michael Caro
  • Lauren Casamento
  • Maryellen Corin
  • Lisa Donahue
  • Jessica Fobert
  • Donna Griffenkranz
  • Colleen Hasbrouck
  • Charna Jordon
  • Tara Klink
  • Jen Manzi
  • Alison Montaperto
  • Nicole Porter
  • Garrett Randall
  • Julie Salisbury
  • Lynda Seeley
  • Stephanie Singleton
  • Heather Stella
  • Janice Sweet
  • Barbara Walter

 

General Education Teachers:

  • Lisa Andryshak
  • Alexa Balkissoon
  • Janice Barth
  • Donna Boncek
  • Michelle Bouffard
  • Meghan Bradley
  • Lindsey Brooks
  • Stacey Brown
  • Susan Corcoran
  • Fazilettte Cilione
  • Dan Edwards
  • Robin Evans
  • Keri Giuliano
  • Kimberly Godduhn
  • Denise Hansen
  • Guerita Harlow
  • Dina Kania
  • Claire Licata
  • Cindy Ortiz
  • Meg Przybocki
  • Kristin Raucci
  • Lisa Repke
  • Diane Trad
  • Patricia VanLeuven
  • Tara Tuttle
  • Deb Wallace
  • Kimberly White

 

School Psychologists:

  • Melissa Bertuccio
  • Terri Hatfield
  • Paul Hutter
  • Sandy Tice

 

Speech Therapists:

  • Emily Beck
  • Pat Fairchild
  • Jennifer Harp
  • Chris Lawla
  • Nicole Santiallo

 

Instructional – Co-Curricular

Secondary Academic Department Heads:

Board approval of the appointment of the following individuals as Academic Department Heads for the 2019-2020 school year, salary as per contract:

  • Alice Kelly Cooke, English
  • Eleanor Dana, Foreign Language
  • Michael Ciarelli, Math
  • Michael Raucci, Science
  • Edward Stelmaszyk, Social Studies
  • Julie Salisbury, Special Education

 

Department Chairpersons:

Board approval of the appointment following individuals as Department Chairpersons for the 2019-2020 school year, at the appropriate co-curricular stipends:

  • Diane Trad        Art @ Level I, Step 1 (2)
  • Jill Gribbin         School Nurse Co-Chairperson @ Level I, Step 10 (12)
  • Marybeth Reinfried       School Nurse Co-Chairperson @ Level I, Step 10 (12)
  • Robin Evans       Music Co-Chairperson @ Level I, Step 1 (1)
  • Paula Orcutt      Music Co-Chairperson @ Level I, Step 1 (1)
  • Paul Reiser   Technology/Home& Careers Co-Chairperson @ Level I, Step 1 (1)
  • Leeann Noonan    Technology/Home& Careers Co-Chairperson @ Level I, Step 3 (4)

 

Academy of Finance Coordinator                            

Board approval of the temporary appointment following co-curricular position for the 2019-2020 school year, at the appropriate co-curricular stipend of $1000:

  • Gerald Risco, Pine Bush High School Finance Academy Coordinator

 

Co-Curricular Team Leaders Positions

Board approval of the appointment of the following co-curricular position for the 2019-2020 school year, at the appropriate co-curricular stipend:

District-wide:

  • Catherine Aller   English as a New Language (K-12) Team Leader @ Level 1, Step 3 (3)
  •  Chris Lawla    Speech Co-Team Leader @ Level II, Step 7 (8)
  • Allison Webster  Speech Co-Team Leader @ Level II, Step 7 (8)
  •  Lisa Metz     Library Media Specialist Co-Team Leader @ Level II, Step 1 (2)
  • Lisa Ruyack    Library Media Specialist Co-Team Leader @ Level II, Step 1 (2)
  • Kathy Genco   AIS Team Leader @ Level II, Step 1 (2)

Summer Middle School Human Rights Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individual as a Leader for the Summer Middle School Human Rights Academy, effective for the period effective July 8, 2019 through July 11, 2019, salary at $1,500.

  • John Tobin

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as teachers for the Summer Middle School Human Rights Academy at Circleville MS, effective for the period effective July 8, 2019 through July 11, 2019 at a rate of $35.00/hour, maximum of 34 hours:

  • Alexa Balkissoon
  • Janine Brutvan
  • Heather Hennessey
  • Kathryn Green
  • Shawn Powell

 

Summer Middle School Agricultural Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as teachers for the Summer Middle School Agricultural Academy at Crispell MS, effective for the period effective July 15, 2019 through July 18, 2019 at a rate of $35.00/hour, maximum of 34 hours:    

  •  Janine Brutvan
  • Lisa Metz
  • Shawn Powell

 

Middle School – Summer School Program

Board approval for the temporary, per diem appointment of the following instructional individual for the Middle School Summer School Program, effective for the July 8, 2019  through  August 1, 2019, Monday through Thursday, for a maximum of 3 hours per day, 4 days/week, salary as per contract:

  • Coleen Duffy, Teaching Assistant

 

Instructional/Non-Instructional

Extended School Year Services / Special Education

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as per diem, hourly instructional and non-instructional staff members for the 2019 Extended School Year Services effectivefor the period July 8, 2019 through August 15, 2019 (Monday through Thursday) at contract hourly wages as follows, noting appointments are contingent upon student enrollment:

  • Jean Clark – Monitor – 15 hours week CES
  • Kathryn Carson – SW- 4 hours week PBE
  • Marianne Kissane OTR – 6 hours week

*Recommend the Board of Education approve the temporary appointment of the following individuals as per diem, hourly instructional and non-instructional staff members for the 2019 Extended School Year Services effective for the period July 8, 2019 through August 15, 2019 (Monday through Thursday) at contract hourly wages as follows, noting appointments are contingent upon student enrollment:

  •  Kristen Lobb, Special Education Teacher -15 hrs/week – PBHS

 

Elementary Grade Level Chairs/ Team Leaders 2019-2020

Pine Bush Elementary

Recommend the Board of Education approve the following staff members to the following co-curricular appointments for the 2019-20 school year, at the appropriate co-curricular stipends:

  • Susan Johnson, Kindergarten Grade Level Chairperson @ Level II, Step 1 (2)
  • Teresa Salvato, First Grade Level Chairperson @ Level II, Step 5 (6)
  •  Amy Green, Second Grade Level Chairperson @ Level II, Step 10 (10)
  •  Brian Fenical, Third Grade Level Chairperson @ Level II, Step 1 (1)
  • Bryan Hyland, Fourth Grade Level Chairperson@ Level II, Step 3 (4)
  • Shani Luccketti, Fifth Grade Level Chairperson @ Level II, Step 7 (7)
  • Eileen Kieck,  Special Education Team Leader @ Level II, Step 1 (1)

 

Pakanasink Elementary

Board approval of the following staff members to the following co-curricular appointments for the 2019-20 school year, at the appropriate co-curricular stipends:

  • Lisa Andryshak, Kindergarten Grade Level Chairperson @ Level II, Step 3 (3)
  • Suzanne Newton, First Grade Level Chairperson @ Level II, Step 7 (8)
  • Kimberly White, Second Grade Level Chairperson @ Level II, Step 7 (9)
  • Barbara Bergin, Third Grade Level Chairperson @ Level II, Step 7 (8)
  • Lisa Grainger, Fourth Grade Level Chairperson@ Level II, Step 5 (5)
  • Kerri Dec,  Fifth Grade Level Chairperson @ Level II, Step 3 (3)
  • Jennifer Fitzgerald,  Special Education Team Leader @ Level II, Step 10 (18)

 

Circleville Middle School:

Board approval of the following staff members to the following co-curricular appointments for the 2019-20 school year, at the appropriate co-curricular stipends:

  • Jennifer Wagner, Unified Arts Team Leader, Level II, Step 10 (10)
  • Tara Klink, Special Education Team Leader, Level II, Step 10 (10)
  • Stacie Blaut, Grade 6 Team Leader, Level II, Step 1 (2)
  • Nancy Paone, Grade 6 Team Leader, Level II, Step 5 (6)
  • Chris Canor, Grade 7 Team Leader, Level II, Step 1 (1)
  • Holly Shader, Grade 7/8 Team Leader, Level II, Step 1 (1)
  • Romulo Gabriel, Grade 8 Team Leader, Level II, Step 1 (1)

 

Summer Boot Camp – August 2019

Board approval for the temporary appointment for the following instructional staff member for 2.0 hours/day, Monday – Thursday (9:00 a.m. to 11:00 a.m.), for Regents Boot Camp at Pine Bush High School during  the August 2019 summer session (August 5, 2019 through August 12, 2019) effective dates as noted, salary at the rate of $35/hour:

Pine Bush High School

  •  Jeffrey Paggi (8/5/2019-8/12/2019) ELA

 

Pine Bush HS Night Tutorial Program

Board approval for the appointment of the following instructional staff members as tutors for the Night Tutorial Program at the Pine Bush High School for the 2019-2020 school year, Monday through Thursday, at the rate of $35/hour: Following staff assigned to work as needed:  

  • Mandi Beaver                                                                                  
  • Renae Bray
  • Judith Flint
  • Julie Medina
  • Lee Ann Noonan
  • Julie Palinkas
  • Alicia Parker
  • Erin Toomey

 

Extra-Curricular

Board approval of the following extra -curricular appointment for the 2019-2020 school year at the appropriate extra-curricular stipend:

Coordinator for Odyssey of the Mind for the 2019-20 school year, stipend as per contract:

  •  Lori Stapleton  

 

Pine Bush HS Extended Detention Program                                       

Board approval of the following instructional staff members as per diem substitutes to cover the Extended Detention Program (formerly for the appointment ISS) during the afternoon sessions for the 2019-2020 school year at the rate of $35/hour: (Monday through Thursday: 2:30 PM – 5:15 PM.

  • Jefferson Nathe
  • Arlene Santaniello

 

Extra-Curricular

Board approval of the following extracurricular appointments for the 2019-2020 school year at the appropriate extracurricular stipends:

Pine Bush High School:

  • Annette Wright, Senior Class Co-Advisor@ Level II, Step 3 (4)
  • Alice (Kelly) Cooke, Senior Class Co-Advisor @ Level II, Step 10 (12)
  • Renae Bray, Junior Class Co-Advisor, @ Level III, Step 10 (14)
  • Georgia Serroukas-Smith, Junior Class Co-Advisor @ Level III, Step 5 (6)
  • Kathleen Bisaillon, Junior Class Co-Advisor @ Level III, Step 5 (6)
  • Kelly Issa, Sophomore Class Co- Advisor @ Level IV, Step 10 (11)
  • Kelly Wohlgemuth, Sophomore Class Co- Advisor @ Level IV, Step 10 (11)
  • Christina Tudisco, Freshman Class Advisor @ Level IV, Step 10 (15)
  • Brian Flint, Play Director @ Level III, Step 10 (22)
  • Ralph Wagner, Assistant Play Director @ Level  IV, Step 1 (1)
  • Brian Flint, Musical Director @ Level  II, Step 10 (29)
  • Robin Evans, Assistant Musical Director @ Level  IV, Step 10 (13)
  • Ralph Wagner, Musical Choreographer @ Level V, Step 10 (12)
  • Brian Shaw, Jazz Band Director @ Level III, Step 10 (20)
  • Marybeth Reinfried, First Aid Club, @ Level V, 1 (2)
  • Moises Colon    Teen Outreach Program  Co-Advisor @ Level IV,  Step 10 (16)
  • Mindy Brock Teen Outreach Program  Co-Advisor @ Level IV,  Step 10 (14)
  • David Hurst, Teen Outreach Program  Co-Advisor @ Level IV,  Step 1 (1)
  • Arlene Santaniello, Unity Club (Formerly Multi-cultural) @ Level IV, Step 10 (11)
  • Rebecca Torre, Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (2), effective 12/9/2019
  • Rebecca Torre, Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (2), effective 9/3/2019-12/6/2019
  • Susan Sturm, Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 3 (4), effective 9/3/2019-12/6/2019
  • Susan Sturm, Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 3 (4) effective 12/9/2019
  • Michelle Robinson, Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (1), effective 12/9/2019
  • Christina Tudisco, Interact Advisor @ Level VI, Step 10 (10)
  • Corinne Griffin, Math Club, Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (1)
  • Melanie Conklin, Math Club, Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (1)
  • Chris Passudetti, Newspaper Club @ Level IV, Step 5 (5)
  • Bobbi Walter, Odyssey of the Mind Co-Coach @ Level III, Step 10 (12)
  • Gary Manheim, Odyssey of the Mind Co- Coach @ Level III, Step 5 (5)
  • Daniel Edwards, World Languages Club @ Level V, Step 1 (2)
  • Neil Lisberg, Polaris University Advisor @ Level IV, Step 1 (2)
  • Patrick Reiser Robotics Advisor @ Level IV, Step 1 (1), effective 9/3/2019-12/6/2019
  • Patrick Reiser Robotics Co- Advisor @ Level IV, Step 1 (1), effective 12/9/2019
  • Michelle Robinson, Robotics Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (1), effective 12/9/2019
  • Kristin Raucci, Wellness Club Advisor, Level V, Step 1 (1)
  • Charlene Webster, Youth & Government Advisor, Level III 10 (16)

 

Crispell Middle School:

  • Jennifer Gray, Grade 8 Class Co-Advisor, Level IV, Step 3 (4)
  • Kelly Thomas, Grade 8 Class Co-Advisor, Level IV, Step 1 (2)
  • Christine Rosenberger, Student Council Co-Advisor, Level III, Step 5 (6)
  • Meghan Luccketti, Student Council Co-Advisor, Level III, Step 1 (2)
  • Lisa Metz, Yearbook Advisor, Level V, Step 10 (14)
  • Allison White, Crispell Activity Club, Level V, Step 3 (3)
  • Robin Evans, Middle School Play Director, Level IV, Step 5 (5)
  • Ralph Wagner, Drama Club Co-Advisor, Level V, Step 1 (2)
  • Keith Bischof, Drama Club Co-Advisor, Level V, Step 5 (6)
  • Rosemarie Bartlett, Interact Club Co- Advisor, Level VI, Step 5 (6)
  • Beth Ebert, Interact Club Co-Advisor, Level VI, Step 5 (6)
  • Shannon Meland, National Junior Honor Society, Club Co-Advisor, Level V, Step 7 (7)
  • Stephen Charchan, National Junior Honor Society, Club Co-Advisor, Level V, Step 3 (3)
  • Lisa Jollie, Multi-Cultural/Diversity Club Advisor, Level V, Step 5 (6)
  • Allison White, Students Making a Difference Club Advisor, Level V, Step 3 (3)
  • Melissa (Meere) Prendys, Media Club Advisor, Level IV, Step 3 (4)
  • Russell Hennig, S.T.E.A.M Club Co-Advisor, Level V, Step 5 (5)
  • Matthew Schomber, S.T.E.A.M Club Co-Advisor, Level V, Step 5 (5)
  • Patricia Hoehmann, Coding Club, Level V, Step 1, (1)
  • Stacey Mark, Odyssey of the Mind Coach, Level III, Step 7 (7)
  • Matthew Schomber, Odyssey of the Mind Coach @ Level III, Step 1 (2)

 

Circleville Middle School:

  • David Kellish, Grade 8 Class Advisor, Level IV, Step 10 (11)
  • Holly Shader, Co – National Junior Honor Society Advisor, Level V, Step 10 (13)
  • Julie Facciolla, Co – National Junior Honor Society Advisor, Level V, Step 5 (6)
  • Jen Kirby, Co-Student Council, Level III, Step 3 (4)
  • Derrick Frost, Co-Student Council,Level III, Step 1 (2)
  • Chris Canor, S.T.E.A.M Club Co-Advisor, Level V, Step 1 (1)
  • Dave Kellish, S.T.E.A.M Club Co-Advisor,Level V, Step 5 (6)
  • Cassie Camia, Multi-Cultural/Diversity Club  Co-Advisor, Level V, Step 1 (1)
  • Melissa Bertuccio, Multi-Cultural/Diversity Club  Co-Advisor, Level V, Step 1 (1)
  • Mark Wolf,  Fitness Club Advisor, Level VI, Step 1 (1)
  • Nicole Bobby, Interact Club Advisor, Level VI, Step 1 (2)
  • Winnie Samarel, Yearbook Advisor, Level V, Step 7 (8)
  • Maggy Godinez-Garcia, World Language Club, Level V, Step 3 (3)
  • Jennifer Wagner, Middle School Play Director, Level IV, Step 3 (3)
  • Anna Stroynick, Media Club Advisor Level IV, Step 3 (3)
  • Romulo Gabriel, Code Warriors Club Advisor,  Level V, Step 1 (1)
  • Robin Conklin, Odyssey of the Mind Co-Coach @ Level III, Step 3 (4) 
  • Samantha Petrosi, Odyssey of the Mind Co-Coach @ Level III, Step 1 (2)
  • Garrett Randall, Odyssey of the Mind Coach @ Level III, Step 1 (2) 

 

Interscholastic                                                 

Board approval of the following interscholastic fall coaching appointments for the 2019-2020 school year at the appropriate interscholastic stipends:

Cross Country:

  • Al Schmidt, Varsity Boys Coach@ Level I, Step 10 (35)
  • Gerald Risco, Varsity Girls Coach @ Level I, Step 10 (22)
  • Robert Lawrence, Modified Boys Coach, Level III, Step 5 (5)
  • Melissa Schueler, Modified Girls Coach, Level III, Step 10 (10)

 

Football:

  • James Wright, Jr., Varsity Coach @ Level I, Step 10 (24)
  • Michael McDonald, Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (15)
  • Thomas Lamendola,* Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 5 (5)
  • Casey Grey, Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 5 (5)
  • William Lacovara, Modified Coach @ Level III, Step 10 (39)
  • Ted Fernandez, Modified Coach @ Level III, Step 10 (16)
  • David Degroodt, Volunteer-Unpaid Coach

 

Field Hockey:

  • Lisa Sorrentino, Varsity Coach @ Level I, Step 10 (33)
  • Carol Jean Bull-Knuth,* Junior Varsity Coach @ Level II, Step 10 (29)
  • Jennifer Harp, Modified Co-Coach @ Level III, Step 1 (1)
  • Denise Crisafulli, Modified Co-Coach @ Level III, Step 1 (1)

 

Tennis:

  • Michael Sabini* Varsity Coach @ Level I, Step 7 (7)
  • Lisa Carillo, Junior Varsity Coach @ Level II, Step 10 (15)

 

Boys Soccer:

  • Marc Gittleman, Varsity Coach @ Level I, Step 1(2)
  • Mark Brennan, Junior Varsity Coach @ Level II, Step 5 (6)

 

Girls Soccer:

  • Dan Conley, Varsity Coach @ Level I, Step 10 (17)
  • Candice Carillo, Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (16)
  • Clark Najac, Junior Varsity Coach @ Level II, Step 10 (23)
  • Jennifer Kirby,* Modified Coach @ Level III, Step 7 (7)

 

Volleyball:         

  • Melyssa Klempner Amelio,* Varsity Coach @ Level I, Step 10 (10)
  • Shannon Meland,* Junior Varsity Coach @ Level II, Step 5 (6)
  • Brooke Armida, Modified Coach @ Level III, Step 7 (7)
  • Elizabeth Stap, Volunteer-Unpaid Coach
  • Megan Collins, Volunteer-Unpaid Coach

 

Swim/Dive:       

  • John Barth, Varsity Coach @ Level I, Step 10 (17)
  • Kathy Gallagher, Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (30)
  • Michael Reineke, Modified Coach @ Level III, Step 3 (3)

*Pending completion of coaching requirements/coaching license.       

Pine Bush Central School District
State Route 302, Pine Bush, NY 12566
Phone: (845) 744-2031
Fax: (845) 744-6189
Tim O. Mains
Superintendent of Schools
This website is maintained by Public Information Specialist Linda Smith. It is the goal of the Pine Bush Central School District that this website is accessible to all users. View our accessibility statement. The district is not responsible for facts or opinions contained on any linked site. Some links and features on this site require the Adobe Acrobat Reader to view. Visit the Adobe website to download the free Acrobat Reader. This website was produced by the Capital Region BOCES Communications Service, Albany, NY. Copyright © 2019. All rights reserved.