Jan. 14, 2020 Agenda

BOARD OF EDUCATION

REGULAR MEETING

Tuesday, January 14, 2020 at Pine Bush High School

Consideration of Executive Session (at District Office)   6:00 p.m.

Anticipate Reconvening Regular Session                              6:45 p.m.

AGENDA

I.       Call to Order

 Consideration of Executive Session                                   6:00 p.m.

Discussion re:  Potential Litigation, Personnel Matter

Anticipate Reconvening Regular Session                        6:45 p.m.

II.       Board Recognition of Fall Scholar Athletes                     6:45 p.m.

III.       Approval of Minutes

IV.       Reports, Recommendations of the Superintendent of Schools

  1. Consent Agenda
  2. Board Approval of Assistant Superintendent for Instruction Contract Extension
  3. Board Approval of Assistant Superintendent for Business Contract Extension
  4. CSE and CPSE Placement Recommendations
  5. Designation of 2019-2020 CSE Committee Member
  6. Director Report: 2019-2020 Special Programs Overview
  7. Continued Discussion:  Strategic Planning – Board Goals

    *****     PUBLIC PARTICIPATION     *****

  8. Approval of MOA with PBTA
  9. Approval of Amended Policy for Second Reading and Adoption
            Amended Policy 8260
  10. Approval of the 2020-2021 School District Calendar for Adoption
  11. Approval of Audit Committee Community Member
  12. Upcoming Board Meetings, Events / Old, New Business / Updates

         Board Discussion – Policy Review

V.       Business & Finance

  1. Claims Auditor’s Reports
  2. District Treasurer’s Reports
  3. Approval of Budget Transfers
  4. Health & Welfare Services Contract

    *****     PUBLIC PARTICIPATION     *****

VI.       Consideration of Executive Session

VII.       Adjournment

 

MEMORANDUM Accompanying Board Agenda – January 14, 2020

AGENDA             

I.             Call to Order                    6:00  p.m.

Consideration of Executive Session     6:00  p.m.

Discussion re: Potential Litigation, Personnel Matter

Anticipate Reconvening Regular Session    6:45 p.m.

 

 II.           Board Recognition of Fall Scholar Athletes    6:45 p.m.

                2019-2020 FALL SPORTS

Varsity Girls Volley Ball Scholar Athlete Team Award

Coaches: Melyssa Amelio

  • Sierra Birmingham
  • Elizabeth Deckaj
  • Karlee DeWitt
  • Riley Dimsey
  • Alandra Hasbrouck
  • Carolynn Hulihan
  • Taylor Jones                                       
  • Rileigh Meyer                                   
  • Taylor Pannell
  • Katherine Priest

OCIAA Division II Champions/Section 9 Champions:  

  • Sierra Birmingham    
  • Elizabeth Deckaj
  • Karlee DeWitt              
  • Riley Dimsey           
  • Alandra Hasbrouck    
  • Sienna Hunter            
  • Carolynn Hulihan       
  • Jersey Jones             
  • Taylor Jones             
  • Rileigh Meyer             
  • Taylor Pannell         
  • Katherine Priest             
  • Kiara Vasquez      

 

Varsity Girls Tennis  Scholar AthleteTeam Award

Coaches: Michael Sabini

  • Claire Cerniglia
  • Kristi Cheung
  • Hannah Filipkowski
  • Jenna Fiorentino
  • Megan Maragliano
  • Gianna Nazzaro
  • Ashley Parkes
  • Advika Patil
  • Taylor Pitman
  • Madeline Quick
  • Lindsey Steele
  • Kailey Williams
  • Kara Zwart

 

Varsity Boys Cross Country:  Scholar Athlete Team Award

Coach: Al Schmidt

  • Vincent Brooks
  • Justin Ceiley
  • Logan Ceiley
  • Jacob Crawley
  • Brandon Doty
  • Jack Galloway
  • Aiden Gentile
  • Brandon Lopez
  • Caleb McDermott
  • Alexander O’Flaherty
  • Alan Soto
  • Kyle Zelonis
  • Colby Zupetz     

 

Varsity Girls Cross Country:  Scholar Athlete Team Award

Coach:  Gerald Risco

  • Yasmin Aguilar
  • Alyssa Biondi
  • Jessica Horne    
  • Paige Loiodice
  • Samantha Ramnarine    
  • Amelia Tremper  

 

Varsity Field Hockey:  Scholar Athlete Team Award

Coach: Lisa Sorrentino  

  • Katherine Greer
  • Abigail Halpin
  • Lydia Jordon-Carson
  • Alexandria Keith
  • Olivia Lenza
  • Samantha Maurizzio
  • Lauren Moccio
  • Courtney Palmer
  • Emily Schmitt
  • Jennifer Sorrentino
  • Melissa Torchio
  • Hannah Vendy

 

Varsity Boys Soccer:  Scholar Athlete Team Award

Coach: Marc Gittleman, Assisted by Patrick Reiser

  • Antonio Amelio
  • Jack Bisaillon
  • Christopher Corin                           
  • Blake DelaCruz
  • Gabriel Ilioiu                      
  • Nicholas Kahrs
  • Isaiah Massa
  • Lorenzo Nunez
  • Jacob Rosenfeld
  • Jonathan Shaw
  • Connor Watkins

OCIAA Division II Champions:

  • David Acquah                                   
  • Aron Alba-Garcia                             
  • Antonio Amelio                               
  • Jack Bisaillon                     
  • Christopher Corin                                           
  • Michael D’Alessandro   
  • Blake DelaCruz                 
  • Michael Dempsey                           
  • Vincent Galanda                              
  • Louie Gonzalez                
  • Sergio Gonzalez                               
  • Christopher Hall                                               
  • Gabriel Ilioiu                                    
  • Nicholas Kahrs                                  
  • Luis Macias                                        
  • Ryan Martir                                       
  • Isaiah Massa                                     
  • Lorenzo Nunez                                
  • Jacob Rosenfeld                              
  • Jack Schneider                 
  • Jonathan Shaw                                
  • Connor Watkins              

 

Varsity Girls Soccer:  Scholar Athlete Team Award

Coach: Dan Conley, Assisted by Candice Carillo

  • Bayleigh Ardito
  • Kymorah Boddie
  • Gillian DeWitt
  • Emily Dimino                                     
  • Krista Edwards                                 
  • Kayla Grassi                                       
  • Yadaris Guzman                               
  • Christina Kania                                 
  • Emily McLean   
  • Kayla McNamara
  • Francesca Mondelli                        
  • Courtney Obregon
  • Mary Regelski
  • Saige Reisert
  • Alexis Trojahn
  • Alexandra Watkins
  • Rosanna Weber

 

Varsity Football:  Scholar Athletes

Coach: James Wright, Assisted by: Mike McDonald and Tom Lamandola

  • Antonio Amelio
  • Ian Barth
  • Michael Fisher
  • Steven Gage
  • Edward Garmendiz
  • Jose Giraldo
  • Collin Lumley
  • Joseph Mercurio
  • Christian Morgan
  • Aidan Nemeroff
  • Lorenzo Nunez

Section 9 Champions:   

  • David     Alcenat                                
  • Antonio Amelio                               
  • Cristian Arroyo                                 
  • Christopher Babcock                     
  • Damien Banks, Jr
  • Ian Barth                                             
  • Jose Bautista                     
  • Mason Bowen                                  
  • Anthony Bressler                            
  • Dion Cauthen, Jr                              
  • Daniel DeGroodt                             
  • Anthony Fattorusso                       
  • Michael Fisher                                  
  • Demoy Forbes                 
  • Steven Gage                                     
  • Edward Garmendiz, Jr                   
  • Jose Giraldo      
  • Raymond Gonzalez, Jr                  
  • Kenneth Holland                                             
  • Brendan Keegan                                             
  • Connor Kodgis                                  
  • Liam Lenihan                     
  • Antonio Levato, Jr                                           
  • Justin Lewis                                       
  • Collin Lumley                                    
  • Jake Magsamen              
  • Teque McCarty                
  • Gunnar Meland                                               
  • Joseph Mercurio             
  • Connor Mills
  • Mason Miranowicz
  • Christian Morgan                                            
  • Aidan Nemeroff                              
  • Lorenzo Nunez                                 
  • Thomas Sansalone                         
  • Aedan Shannon                               
  • Chauncey Smith                                              
  • Anthony Tavormina
  • Alexander Vasquez                        
  • Ethan Velez                                       
  • Khristian Walker                                              
  • Tyler Warren                                     
  • Klaus Williams                   

 

Varsity Girls Swimming and Diving:  Scholar Athlete Team Award

Coach: John Barth, Assisted by: Kathy Gallagher and Michael Reineke

  • Sara Barry
  • Desiree Burgess
  • Nina Camacho
  • Sadie DeGeorge
  • Savannah Donaldson
  • Amanda Eagan
  • Ella Galloway
  • Grace Gibson
  • Desiray Green
  • Mackenzie Gula
  • Brooke Hornbeck
  • Samantha Hufcut
  • Sara Ippolito
  • Antonia Licardi
  • Sophia Licardi
  • Rebeca Lockward
  • Ashley Martin
  • Samantha McKee
  • Jaedyn Newberns
  • Madaghan O’Shea
  • Maya Oakes
  • Abigail Pearson
  • Katherine Sassi
  • Ava Schultz
  • Kayleen Tique Diaz
  • Gillian Valdez
  • Katie Webster
  • London Williams

Additional Qualifiers: OCIAA Division I Team Champions & Section 9 Team Champions (*)

  • Sara Barry                           
  • Desiree Burgess*                            
  • Nina Camacho*                               
  • Sadie DeGeorge*                                                                           
  • Zoe Devlin                                                                                                                                          
  • Savannah Donaldson*                                                                  
  • Amanda Eagan*                                                                                              
  • Ella Galloway*                                                                                  
  • Grace Gibson                                                                                    
  • Desiray Green*                                                               
  • Mackenzie Gula* – OCIAA Individual Champion, Section 9 Individual Champion, State Qualifier              
  • Elishka Hajek* – OCIAA Individual Champion, Section 9 Individual Champion, State Qualifier    
  • Brooke Hornbeck*                                                        
  • Claire Hornbeck*                                                                                            
  • Samantha Hufcut* – OCIAA Individual Champion, Section 9 Individual Champion, State Qualifier
  • Sara Ippolito*                                                                                                                                   
  • Anayah Jackman*                                                           
  • Antonia Licardi* – OCIAA Individual Champion, Section 9 Individual Champion, State Qualifier 
  • Sophia Licardi*- OCIAA Individual Champion, State Qualifier                                                                     
  • Anita Licata*                                                                                     
  • Rebeca Lockward                                                            
  • Cora Mance* – OCIAA Individual Champion, Section 9 Individual Champion, State Qualifier      
  • Ashley Martin*                                                                                
  • Nicole McCord                                                                 
  • Samantha McKee* – OCIAA Individual Champion, State Qualifier                               
  • Jaedyn Newberns                                                                                          
  • Madaghan O’Shea* – OCIAA Individual Champion, State Qualifier                                                          
  • Maya Oakes                                                                                        
  • Abigail Pearson                                                                                
  • Katherine Sassi                                                                
  • Ava Schultz*                                                                                     
  • Kayleen Tique Diaz                                                                                                         
  • Melanie Tique Diaz                                                                                         
  • Gillian Valdez*       
  • Alexandra Vargas*                                                                         
  • Katie Webster*                                                                               
  • London Williams                                                                                              

 

 III.          Approval of Minutes

The Board of Education will be asked to approve the minutes from the December 10, 2019 regular board meeting as submitted by the District Clerk.

 IV.          Reports, Recommendations of the Superintendent of Schools

1.            Consent Agenda

Recommend the Board of Education approve the following Consent Agenda as submitted by the Superintendent of Schools: ON WEBSITE

2.            Board Approval of Assistant Superintendent for Instruction Contract Extension

Recommend the Board of Education approval the following resolution for adoption:

RESOLVED, that the Board of Education of the Pine Bush Central School District approves an agreement extending the employment of Donna Geidel as Assistant Superintendent for Instruction according to the terms and conditions of an Employment Agreement, a fully-executed copy of which will be filed with the District Clerk; and further authorizes the President to sign the Employment Agreement.

              January 14, 2020

3.            Board Approval of Assistant Superintendent for Business Contract Extension

Recommend the Board of Education approval the following resolution for adoption:

RESOLVED, that the Board of Education of the Pine Bush Central School District approves an agreement extending the employment of Michael Pacella, as Assistant Superintendent for Business according to the terms and conditions of an Employment Agreement, a fully-executed copy of which will be filed with the District Clerk; and further authorizes the President to sign the Employment Agreement.

              January 14, 2020

 

4.            CSE and CPSE Placement Recommendation                                       

Recommend the Board of Education approve all IEPs of the Committee on Special Education and the Committee on Preschool Special Education as submitted by the CSE and CPSE Chairperson and reviewed by Trustee Meier.

 5.           Designation of 2019-2020 CSE Committee Member                                        

Recommend the Board of Education approve the designation of the following additional individual as a member of the Committee on Special Education (CSE) for the 2019-2020 school year. (Special education teacher members of the CSE also serve as the special education teacher members of the CSE Subcommittee in their respective buildings. School psychologists will continue to serve as Subcommittee Chairpersons in their respective buildings).

Committee on Special Education Member:

School Psychologist/Subcommittee Chairperson:   Brian Zambrzycki (effective 2/18/2020)

 

6.            Director Report: 2019-2020 Special Programs Overview

Terrilyn Cohn, Director of Special Programs will provide a presentation entitled Special Education Overview. A PowerPoint will be provided that evening, as well as hard copies.

7.            Continued Discussion Strategic Planning – Board Goals

Superintendent Tim Mains and members of the Board of Education will continue their ongoing discussion regarding Strategic Planning – Board Goals.

*****     Public Participation     ****

8.            Approval of MOA with PBTA          

Recommend the Board of Education approve the following resolution:

                NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED, that the Board of Education (“Board”) of the Pine Bush Central School District (“District”) does hereby approve the Memorandum of Agreement (associated with SOCE –Statement of Continued Eligibility for the 2019-2020 school year) between the District and the Pine Bush Teachers Association (“PBTA”) dated December 18, 2019,  as attached hereto; and

                 BE IT FURTHER RESOLVED, that the Board authorizes the Superintendent to Execute said agreement Between the District and the PBTA pursuant to the Memorandum of Agreement on file with the District Clerk.

                Date: January 14, 2020

 

9.            Approval of Amended Policy for Second Reading and Adoption – Amended Policy 8260                       

Recommend the Board of Education approve amended Policy 8260 for second reading and adoption:

  •  Amended Policy 8260 – Title I Parent and Family Engagement.

10.          BOE Approval the 2020-2021 School District Calendar for Adoption

Recommend the Board of Education approve the 2020-2021 calendar adoption as submitted by the Superintendent of Schools.

11.          Approval of Audit Committee Community Member

Recommend the Board of Education appoint the following individual to fill the open community member seat on the Audit Committee beginning the 2019-2020 school year (effective 1/15/2020), as per the recommendation of the Audit Committee:

  • Katelyn Tymczyszyn

 

12.          Upcoming Board Meetings, Events / Old, New Business / Updates

Upcoming board meetings and events will be announced Tuesday evening:

The start time for the regular sessions of our board meetings – 7:00 p.m., unless otherwise noted.

                Regular Board Meetings:

  • Tuesday, January 28, 2020, 7:00 PM at Circleville Middle School

 Important Locations for February Regular Board Meetings (reversed):

  • Tuesday, February 11, 2020, 7:00 PM at Circleville Middle School
  • Tuesday, February 25, 2020, 7:00 PM at Pine Bush High School (student recognition at 6:45 PM)
  • Tuesday, March 10, 2020, 7:00 PM at Pine Bush High School
  • Tuesday, March 24, 2020, 7:00 PM at Circleville Middle School (student recognition at 6:45 PM)

 

                Other Important Dates

  • Monday, January 20, 2020, Martin Luther King, Jr. Day — School Closed
  • Date Change – Crispell MS Drama – FROZEN, JR. (previously listed as January 17 and 18, 2020)
  • Friday, January 31, 2020, 7 PM at Pine Bush HS
  • Saturday, February 1, 2020, 11 AM & 7 PM at Pine Bush HS

 

Circleville MS Drama – THE LION KING, JR.

  • Thursday, February 27, 2020, 7 PM at Circleville MS
  • Friday, February 28, 2020, 7 PM at Circleville MS
  • Saturday, February 29, 2020, 11 AM & 7 PM at Circleville MS

 

Policy Review – Board Discussion

V.            Business & Finance

1.            Claim Auditor’s Reports

Recommend the Board of Education acknowledge receipt and acceptance of the following Claims

Auditor’s Reports as submitted:              

Claims Auditor’s Report covering Warrant # 0037 dated 12/6/2019 authorizing payments in the amount of $466,989.80

  • Cafeteria Fund (2 checks 005062-005063)   $  17,737.65
  • HS Activity Fund (5 checks 003953-003957)  $  9,653.12
  • Trust & Agency Acct. (1 check 004040)   $   9,107.59
  • Federal Fund Acct. (2 checks 002487-002488)  $   329,111.08
  • General Fund (74 checks 061073-061146)   $  95,462.96
  • District Activity AC (3 checks 004706-004708)   $   5,914.40

     Total    $   466,989.80

 

Claims Auditor’s Report covering Warrant # 0038 dated 12/10/2019 payroll authorizing payments in the   amount of $ 875,131.05

  • Trust & Agency Acct. (7 checks 004041-004047)       $   875,131.05

      Total       $   875,131.05

 

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0039 dated 12/13/2019 medicare reimbursement authorizing payments in the amount of $ 164,531.09

  • General fund (354 checks 061147-061500)     $ 164,531.09

         Total    $  164,531.09

 

Claims Auditor’s Report covering Warrant # 0040 dated 12/13/2019 check run authorizing payments in the amount of $ 402,804.39

  • Cafeteria Fund (3 checks 004743-004752)    $    216.58
  • HS Activity Fund (13 checks 003742-003749)  $  10,027.62
  • Trust & Agency Acct. (0 check)  $ 15,088.56
  • Federal Fund Acct. (4 checks 002489-002492)  $  6,867.04   
  • General Fund (122 checks 061501 -061622)     $  370,126.63
  • District Activity AC (1 check 004709)    $   477.96

              Total   $   402,804.39

 

Claims Auditor’s Report covering Warrant # 0042 dated 12/20/2019 check run authorizing payments in the amount of $ 2,563,670.39

  • Cafeteria Fund (1 checks 005067)    $      0.09
  • Crispell SAF (1 checks 002317)    $ 231.18
  •  HS Activity Fund (7 checks 003971-003977)   $  3,097.12
  • Trust & Agency Acct. (0 checks)   $  463.47
  • Academy of Finance (3 checks 001623-001625)   $  2,581.87
  • Federal Fund Acct. (1 check 002493)   $  80.04
  • General Fund (81 checks 061623 -061703)  $  2,538,873.66
  • District Activity AC (4 checks 004710-004713)   $   18,342.96

          Total     $    2,563,670.39                       

      2.       District Treasurer’s Reports

Recommend the Board of Education acknowledge receipt and acceptance of the following District Treasurer’s Reports for the period December 1, 2019 through December 31, 2019.

General Fund Reports: 

  • Monthly Treasurer’s Reports / Transfers
  • Budget Status

Monthly Treasurer’s Reports / Budget Status for:

  • School Lunch Fund
  • Capital Fund      
  • Federal Fund

Monthly Treasurer’s Reports for:

  • Trust & Agency Fund     
  • District-wide Activity Fund
  • Student Activity Funds for: Pine Bush High School,  Circleville Middle School and Crispell Middle School
  • Expendable Trust Fund (Scholarships)
  • Academy of Finance
  • Human Services Academy
  • Debt Service

 

     3.       Budget Transfers

Recommend the Board of Education acknowledge receipt and acceptance of the budget transfer report for the period of 7/1/2019 through 12/31/2019 as submitted, as per policy #5330.

              (List to be attached to the minutes).

 

     4.      Health & Welfare Services Contract

Recommend the Board of Education approve the Health & Welfare Services Contract for the 2019-2020 school year with the Enlarged City School District of Middletown at a per student cost of $ 744.06. The contract covers 25 students who are Pine Bush residents attending a non-public school within the  Enlarged City School District of Middletown for a total contract cost of $18,601.50 (25 students have been verified.)

               *****     Public Participation     *****

VI.       Consideration of Executive Session

VII.       Adjournment

 

Pine Bush Central School District
State Route 302, Pine Bush, NY 12566
Phone: (845) 744-2031
Fax: (845) 744-6189
Tim O. Mains
Superintendent of Schools
This website is maintained by Public Information Specialist Linda Smith. It is the goal of the Pine Bush Central School District that this website is accessible to all users. View our accessibility statement. The district is not responsible for facts or opinions contained on any linked site. Some links and features on this site require the Adobe Acrobat Reader to view. Visit the Adobe website to download the free Acrobat Reader. This website was produced by the Capital Region BOCES Communications Service, Albany, NY. Copyright © 2020. All rights reserved.