Board of Education Meeting Minutes June 12, 2018

  • Date:    June 12, 2018  (inclusive of May 22, 2018)         

Kind of Meeting:   Regular Meeting PBHS

Members Present:         Dori Johnson, Vice President                 

Lloyd Greer, Jr.

Kristi Kheiralla                                                                         

Gretchen Meier

Cara Robertson

Roseanne Sullivan

Members Absent:  Peter Agro, President

Others Present: Tim O. Mains, Superintendent of Schools

                                    Donna Geidel, Assistant Superintendent for Instruction

                                    Michael Pacella, Assistant Superintendent for Business

                                    Deborah June, District Clerk

                                    Approximately 127 residents/students/staff members

Call to Order

The meeting of the Board of Education was called to order (at district office) by Vice President Johnson at approximately, 5:42 PM with the following motion offered to proceed with regular session.

MOVED by Trustee Meier, second by Trustee Kheiralla, that the Board of Education open the regular meeting.

YES – 5   NO – 0    CARRIED (R.Sullivan arrived approx. 5:49 PM)

Adjourn to Executive Session                       

MOVED by Trustee Meier, second by Trustee Kheiralla, request that the Board of Education adjourn to executive session at 5:42 PM (at district office) for discussion regarding RE: Attorney-Client Privilege/Negotiations Particular Unit/Superintendent’s Evaluation

YES – 5   NO – 0    CARRIED  

Return to Regular Session

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Greer, Jr. that the Board of Education adjourn executive session and return to regular session at approx. 6:58 PM.

YES – 6   NO – 0    CARRIED (R.Sullivan)

The members of Board of Education continued on to the hs auditorium for the student recognition portion of the evening.

Student Recognition

2017 No Place for Hate Gold Star Student Award – Anti-Defamation League (ADL) Albany

The Board of Education recognized one of our Pine bush High School student’s for his achievement of receiving the 2017 No Place for Hate Gold Star Student Award, presented by the ADL Albany. This award recognizes a student who has exhibited extraordinary leadership in their effort to make his school No Place for Hate. Superintendent Tim Mains introduced Assistant Principal Brian Miros who said a few words and introduced the following student for board recognition:  Gabriel Girault

Odyssey of the Mind Co-Coordinators: Deborah Wallace and Susan Cartisano

The Board of Education recognized all Odyssey of the Mind student participation in the Regional, New York State, and World finalist team members. Co- Coordinators for Odyssey of the Mind were Deborah Wallace and Susan Cartisano were announced as the coordinators. It was noted that  Pine Bush Elementary School placed 20th out of 70 teams in the World competition. Additionally, there were  six teams that qualified for the NYS Competition. Those NYS participating teams included E. J. Russell Elementary, Pine Bush Elementary,  Pakanasink Elementary School, Crispell Middle School, and two from Pine Bush High School. All 2017-2018  teams were recognized for their accomplishments.

Odyssey of the Mind  – Pine Bush  Elementary School Team*

Regional and NYS Participants – World Finalist Team Members

Coach Leilani Howard and Lynda Seeley

  • Kayanna Cauthen
  • James Cerniglia
  • Sienna Forbes
  • James Halpin    
  • Emily Magnetico
  • Christopher “CJ” Turcotte-O’Dell
  • Elon Zanetti

Odyssey of the Mind  – E. J. Russell  Elementary School Team*

Regional and NYS Participants

Coaches Alyssa Turcotte and Megan Collins

  • John Matthew Almeida 
  • Liliana  Deckaj
  • Alanah Giannini    
  • Ryan  Hard                                          
  • Dominic Licardi 
  • Charles  Nelson                      
  • Jessica Sheeley

Odyssey of the Mind  – Pakanasink Elementary School Team*

Regional and NYS Participants

Coach Lori Stapelton

  • Molly Bakleh                         
  • Emily Cassese                        
  • Colin Mahalick      
  • Emma Perez                           
  • Daniel Tamakloe                                   
  • Ethan Vasquez                      
  • Ruth Zwart

Odyssey of the Mind  – Circleville Elementary School Team*

Regional Participants

Coaches Jean Lubera and Robin Conklin

  • Matthew Grieco
  • Leigha Humphrey
  • Rowan Stelmaszyk
  • Gianna Conklin
  • Jillian Masci
  • Hunter Thompson
  • Mariah Duggins  

Odyssey of the Mind  – Circleville Middle School Team*

Regional Participants

Coach Elaine Greco

  • Camryn Brown
  • Olivia Franqui
  • Faith Harvey
  • Ivana  Johnson
  • Deanna Lindau
  • Ashley Martin   
  • Aaron Schoenberg

Odyssey of the Mind  – Circleville Middle School Team*

Regional Participants

  • Julian Ames
  • Nathan Echevarria
  • Angel Leor Lagatao
  • Phoenix  Miller
  • Pooja Patel
  • Angelina  Roman            
  • Deanna  Smutek    

Odyssey of the Mind  – Crispell Middle School Team*

Regional Participants

Coach Ann Harper

  • Madelyn Carpenter
  • Marie Cerniglia
  • Bella Darling
  • Sophia Piccirilli
  • Arianna Reed
  • Alexis Ricciardi   
  • Kaylee Towers

Odyssey of the Mind  – Crispell Middle School*

Regional and NYS Participants

Coaches Stacey Mark and Dawn Bedell    

  • Nicole  Bell
  • Nina Camacho     
  • Samuel Cerone
  • Jenna  Hopmayer
  • Rebecca Magnetico
  • Alex O’Dell      
  • Meryl Palinkas

 Odyssey of the Mind  – Pine Bush High School Team*

Regional and NYS Participants

Coaches Bobbi Walter and Gary Manheim

  • Adam Blumrath
  • Abigail Carpenter
  • Matthew Cerniglia             
  • Kelly Green
  • Ellen Schoenberg             
  • Zoha Wasim                    
  • Yol-Emma Veillard

Odyssey of the Mind  – Pine Bush High School Team*

Regional and NYS Participants

Coach Katie Terwilliger

  • Georgia Camacho
  • Claire Cerniglia   Dylan Cline Larsen    
  • Victoria Knight
  • Elena Roman       
  • Koriana Poindexter        
  • Caleb Scherdin

Recognition of Spring Student Athletes

The Board of Education recognized our spring student athletes for their outstanding accomplishment of maintaining a grade point average of 90 and above during spring athletic season, as well as “champion / qualifier” recognition as noted. Superintendent Tim Mains introduced Michael Gillespie, Director of Physical Education, Health, and Athletics who briefly spoke about the highlights of the spring season and to further introduce the coaches for each of the spring sport teams being recognized:

SPRING SPORTS

Varsity Boys Tennis- Scholar Athletes 

Coach: Mitch Silverberg

  • Nicholas Bogdanovic
  • Finian Brown    
  • Sebastian Czechowski
  • Macen DeLesio                              
  • Shawn Gulamerian                    
  • Kiyan Hocek

Varsity Softball: Scholar Athletes

Coach: Mike Mancuso, Assisted by: Jen Evans, Tony Mancuso

  • Chloe Bavolar   
  • Jaden Bjaelker              
  • Amy DeSena     
  • Serina Garmendiz          
  • Bridget Kiernan            
  • Nicole Schuessler

Varsity Golf – Boys and Girls  – Scholar Athletes

Coaches Brian Shaw, Andrew Cook, MicheleTartaglione

  • Nathan  Brown                     
  • Marc DeSantis                      
  • Christopher Gibson                                      
  • Derek Marks                               
  • Alexander Mueller                      
  • Skyler VonDeben

State Qualifier: Pasqualina Tartaglione

Varsity Boys Lacrosse:    Scholar Athletes

Coaches: Mark Brennan, Assisted by Logan Roebuck

  • Josiah Cruz       
  • Jack Galloway                  
  • Nathan Jaloszynski             
  • Derrick Magsamen              
  • Edward Megello
  • Kenneth Spadola
  • Ryan Stacklum                
  • Brayden Velasquez              
  • Francesco Wise           
             
    Varsity Girls Lacrosse:   Scholar Athletes

Coach: Chris Curnan, Assisted by Kevin Blackwell

  • Tiffany Beckford
  • Isabella Bruno
  • Mackenzie Daly
  • Elizabeth Deckaj
  • Rachel Dickinson
  • Shelby Eller
  • Skye Hall 
  • Patricia Hewitt
  • Cara Kempter
  • Rachel Kempter
  • Catherine Lacovara
  • Olivia Lenza
  • Antonia Licardi

Varsity Boys Baseball- Scholar Athletes  

Coach: Matthew Boffalo, Assisted by Vinny Roberto

  • Christopher Deckaj              
  • Logan Devries                      
  • Matthew DuBois 
  • Chase Glasspoole                 
  • Anthony Manoy                   
  • Zachary Smith

Baseball Division I Champions

  • Andrew Bandura
  • Greg Bandura
  • Christopher Deckaj              
  • Logan Devries                      
  • Matthew DuBois                  
  • Nicholas Florin                     
  • Chase Glasspoole                
  • John Guttridge       
  • Cole Hentschel
  • John Lopez Jr. 
  • Anthony Manoy
  • Kurtis Martin                           
  • Jacob Martin                              
  • Joseph McComb                           
  • Haakon Meland                              
  • Devin Moore                                
  • Franklin Mundo                               
  • Zachary Smith
  • Michael Zawojski

 Varsity Girls Track and Field: Scholar Athletes

Coach Gerald Risco, Assisted by Melissa Schueler, Rebecca Torre

*Section IX Champion, **NYS Qualifier

  • Amidie Bedford
  • Alyssa Biondi   
  • Nicole Brissette 
  • Abigail Carpenter *       
  • Faith Cartisano  
  • Kristi Cheung   
  • Destiny Corona 
  • Helen Deretchin
  • Gillian DeWitt  
  • Kemie Etienne  
  • Ciara Ferguson  
  • Susan Fernandez
  • Kathleen May Gang       
  • Yadaris Guzman
  • Meghan Hennig 
  • Kailee Loiodice 
  • Paige Loiodice  
  • Rileigh Meyer   
  • Madison Orcutt 
  • Taylor Pannell * / **     
  • Deborah Phanor
  • Mary Regelski   
  • Wylaimee Shalders        
  • Molly Spoto     
  • Alexis Trojahn  
  • KayLee Webb

Additional State Qualifier:

AnJalyna Talmadge

Varsity Boys Track and Field :   Scholar Athletes

Coach: Casey Grey, Assisted byAl Schmidt, Rich Ormsby 

  • Jonny Aguilar
  • Dennis Ahmetaj
  • Antonio Amelio
  • Jack Bakleh
  • Charles Bakleh  
  • Demetrius Barnes          
  • Finian Brown                
  • Justin Ceiley
  • Brendan Colas
  • Kiyan Hocek                 
  • Tyler Landivar              
  • Johnathan Linton 
  • Andrew Maloy       
  • Ryan McNamara
  • Justin Meyle                 
  • Christian Morgan          
  • Alexander O’Flaherty    
  • John Parsells                 
  • Alan Soto                     
  • Osara Tubo                   
  • Jordan Vazquez 
  • Griffin VonDeben         
  • Andrew Weronick         
  • Matthew Weronick        
  • Tyler Westrick  
  • Jacob Zall   

Additional State Qualifier:

David Alcenat

Board Recognition and Recess

Superintendent Tim Mains and Vice President Dori Johnson offered heartfelt remarks to honor Roseanne Sullivan for her 21 years on the Board of Education. She was presented with a gift and certificate commemorating her dedication to the Pine Bush CSD.  Retiring President Peter Agro was also acknowledged for his time on the board (he was unable to be in attendance that evening). The board unanimously agreed to take a recess at approx. 8:10 PM, in honor of Roseanne Sullivan.

Regular Mtg. Resumes

With all in agreement, the Board of Education resumed the regular meeting at approx. 8:40 PM. 

Approval of Minutes

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Kheiralla,  that the Board of Education approve the minutes from the May 8, 2018 meeting as submitted by the District Clerk.

YES – 6            NO – 0   CARRIED

Reports Recommendations of the Superintendent

Certification of Official Results of the May 15, 2018 Annual District Meeting 

(Budget Vote & Election of Board Members)

MOVED by Trustee Kheiralla, second by Trustee Sullivan, that the Board of Education acknowledge receipt and acceptance certifying the following official results of the May 15, 2018 Annual District Meeting (Budget Proposition, Capital Reserve Fund Proposition, Approval of Energy Performance Contract  and Election of  two (2) members to the Board of Education at large for three-year terms.

Budget Proposition   (2018-2019 School Year)

RESOLVED, that the proposed Pine Bush Central School District Budget for the 2017-2018 school year in the amount of $116,178,996 be approved and the Board of Education of said school district be authorized to levy the necessary tax therefore.

Capital Reserve Fund Proposition

Shall the Board of Education of the Pine Bush Central School District be authorized to establish a capital reserve fund for the purpose of appropriating sufficient funds necessary to construct and finance district-wide renovations and/or additions to their facilities, as well as original furnishings, equipment, machinery, apparatus and appurtenances, including incidental improvements and expenses, as identified from time-to-time and recommended in its five-year capital facilities plan, in the ultimate amount not to exceed $20,000,000 over a probable term of ten (10) years; and that the source of such ultimate amount shall be transferred on an annual basis from unappropriated and unassigned general fund balance previously levied upon the taxable property located in the Pine Bush Central School District.  

Approval of Energy Performance Contract                       

Shall the Board of Education of the Pine Bush Central School District be authorized to approve an Energy Performance Contract to install and construct energy efficient improvements at various School District buildings and facilities, including site work, and the acquisition of equipment, machinery, apparatus, appurtenances, and incidental improvements and expenses in connection therewith, at a maximum estimated cost not to exceed $7,500,000, the cost of which shall be paid for and financed by the guaranteed energy cost savings, incentives and N.Y.S. Building Aid over the term of the energy performance contract. 

Pine Bush Central School District Certification of Official Results – May 15, 2018

2018-2019 Budget Proposition

Walker Valley Fire House (Gardiner & Shawangunk) Yes 214 No 71

Pine Bush High School (Crawford & Montgomery) Yes 323 No 86

Circleville Elementary School (Mt. Hope & Wallkill) Yes 233 No 58

Bloomingburg Town Park (Mamakating) Yes 127 No 41

Verified/Counted Affidavit Paper Ballots Yes 4 No 1

Totals:  Yes 901 No 257

Capital Reserve Fund

Walker Valley Fire House (Gardiner & Shawangunk) Yes 211 No 73

Pine Bush High School (Crawford & Montgomery) Yes 296 No 105

Circleville Elementary School (Mt. Hope & Wallkill) Yes 237 No 52

Bloomingburg Town Park (Mamakating) Yes 115 No 51

Verified/Counted Affidavit Paper Ballots Yes 4 No 1

Totals: Yes 863 No 282

Energy Contract

Walker Valley Fire House (Gardiner & Shawangunk) Yes 225 No 61

Pine Bush High School (Crawford & Montgomery) Yes 313 No 86

Circleville Elementary School (Mt. Hope & Wallkill) Yes 243 No 47

Bloomingburg Town Park (Mamakating) Yes 132 No 36

Verified/Counted Affidavit Paper Ballots Yes 5 No 0

Totals:  Yes 918 No 230

Election of Board Candidates

Walker Valley Fire House (Gardiner & Shawangunk)

  • Matthew Watkins 142
  • Ross Tompkins 171
  • Kristin Graessle 145
  • Martin Nankin 80

Pine Bush High School (Crawford & Montgomery)

  • Matthew Watkins 210
  • Ross Tompkins 244
  • Kristin Graessle 211
  • Martin Nankin 92

Circleville Elementary School (Mt. Hope & Wallkill)

  • Matthew Watkins 101
  • Ross Tompkins 104
  • Kristin Graessle 227
  • Martin Nankin 101

Bloomingburg Town Park (Mamakating)

  • Matthew Watkins 62
  • Ross Tompkins 58
  • Kristin Graessle 125
  • Martin Nankin 78

Write In Votes

  • Matthew Watkins 1
  • Ross Tompkins 0
  • Kristin Graessle 1
  • Martin Nankin 0
  • Other write in votes: Donald Trump 1; Roseanne Sullivan 1; Shanalei Davis 1

Verified and Counted Affidavit Paper Ballots

  • Matthew Watkins 3
  • Ross Tompkins 3
  • Kristin Graessle 0
  • Martin Nankin 2

Totals: 

  • Matthew Watkins 519
  • Ross Tompkins 580
  • Kristin Graessle 709
  • Martin Nankin 353

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Roll Call Vote:

C. Robertson      Yes       K. Kheiralla        Yes

G. Meier           Yes       R. Sullivan        Yes

L. Greer, Jr.      Yes       D. Johnson        Yes

Consent Agenda 
MOVED by Trustee Sullivan,  second by Trustee Kheiralla, that the Board of Education approve the following revised consent agenda and addition* to the consent as submitted by the Superintendent of Schools:
Abolishments / Creations
(Positions abolished or created as per the 2018-2019 budget / board approved).
Authorize the abolishment of the following positions as per the approved 2018-2019 budget/board approved:
Instructional
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Elementary Teaching  position, effective at the close of business June 30, 2018. (K. Gormley)
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Social Studies Teaching position, effective at the close of business June 30, 2018. (K.Moller)
Non-Instructional
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Principal Clerk effective June 30, 2018.
Authorize the creation of the following positions as per the approved 2018-2019 budget/board approved:
Instructional
  • (2) Two Full-time 1.0/FTE Literacy Coaches effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (2) Two Full-time 1.0/ ENL  Teachers  effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Behavioral Specialist effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE STEAM Coach effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Special Education Teacher effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One Part-time .5/FTE Music Teacher effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Universal Pre-K Teacher effective September 4, 2018, salary as per contract.
Non-Instructional
  • (3)Three Part-time Security Aides effective September 4, 2018, salary as per contract.
  • (1)One  Full-time 1.0/FTE Senior Payroll Clerk, effective June 30, 2018. (Salary $40,000 – 44,000)

Resignations

Instructional

Suzann Baldi,  resignation, for the purpose of retirement, from her position as a 7.0 hour/day teaching assistant, effective at the close of business, June 25, 2018.        

Non-Instructional

Janet Pelosi,  resignation from her position as a 1.0 FTE Custodial Worker, at the close of business on May 22,  2018.           

Cathy Kahan, resignation from her position as a 4.0 hr/day Food Service Helper at the close of business on May 25, 2018.

Rhonda Naevestad*, resignation from her position as a 2.5 hours/day School Monitor, effective at the close of business July 1, 2018.

Lynn Baldassano, amended  resignation, for the purpose of retirement, from her position as 1.0 FTE Senior Secretary, to reflect the following date change, at the close of business on June 29, 2018.

Mary Boylan, rescinded  resignation, for the purpose of retirement, from her position as 1.0 FTE Senior Account Clerk Typist, which would have been at the close of business on June 29, 2018.

Leaves of Absence

Administration

Christopher Mummery, request for an extension of his unpaid leave of absence  from his position as a 1.0 FTE Assistant Principal, effective for the period 8/6/2018 through 6/30/2019.

Instructional

Jennifer Lepore,  request for an extension of her unpaid leave of absence from her position as a 1.0 FTE Special Education Teacher, effective for the period 9/4/2018 through 6/30/2019.

Marianne Haberneck,  request for an unpaid leave of absence from her position as a 1.0 FTE Special Education Teacher, effective for the period 9/4/2018 through 6/30/2019.

Jean Cassidy, request for an unpaid leave of absence  from her position as a 1.0 FTE Elementary 1-3 Teacher, effective for the period 6/5/2018 through 11/2/2018.

Kenneth Marshall,  request for an unpaid leave of absence  from his position as a 1.0 FTE Secondary Teacher, effective for the period 9/4 /2018 through 6/30/2019, to be reassigned as a STEAM Coach.

Non-Instructional

Angela Hellstrom, request for an unpaid leave of absence from her position as a 3.5 hours/day School Monitor, effective for the period 5/29/2018 through 6/22/2018.

Administrative Leave

Board approval of the following resolution (as part of the consent agenda):

RESOLVED, that the Board of Education of the Pine Bush Central School District authorize a paid administrative leave of absence for “Employee #2018612 effective June 4, 2018 until further notice.

Appointments

Administrative

Jennifer Lepore, who holds an Initial certificate in School Building Leader, be approved for an appointment extension of a 1/0/FTE Leave Replacement in the position of Acting Assistant Principal (12 months) for the period of August  4, 2018 and ending June 30, 2019. Salary for the 2018-2019 school year will be $125,144.

Instructional

Anthony DiMarco, who holds an Initial certificate in Physical Education, be appointed as a part-time, non-tenure bearing position of .5 FTE Teacher in the Physical Education and Recreation tenure area for the period of June  4, 2018 and ending June 30, 2019. Salary for the 2018-2019 school yr. will be MA, Step 3.

Margaret Tucker, who holds a professional certificate in Family and Consumer Sciences, be appointed as a part-time, non-tenure bearing .5/FTE teacher in the Home Economics tenure area, effective September 4, 2018 through June 30, 2019. Salary for the 2018-2019 school year will be MA, Step 10.Tara Bruyn,  who holds a Professional certificate in Visual Arts, be appointed as a part-time, non-tenure bearing, .7FTE/Teacher in the Art tenure area for the period of  September 4, 2018 and ending June 30, 2019. Salary for the 2018-2019 school year will be MA, Step 4.         

Alyssa Turcotte,  who holds an Initial Reissuance Certificate in Childhood Education 1-6, be appointed as a part-time, non-tenure bearing, .5FTE/Teacher in the Elemetnary tenure area for the period of  September 4, 2018 and ending June 30, 2019. Salary for the 2018-2019 school year will be MA, Step 2.

Christine Colom who holds a Professional certificate in Childhood Education 1-6,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher in the Elementary tenure area, for a four year probationary period commencing retroactively, January 4, 2016 and ending January 18, 2020, (unpaid time added to tenure date). Salary will be MA, Step 4 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Christine Colom, must have received  an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

 Samantha Petrosi, who holds a Initial certificate in Visual Arts, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher (Secondary) in the Art tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at BA, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Samantha Petrosi must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Brittany Langlitz, who holds a Professional certificate in Biology Arts 7 – 12,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Secondary Teacher in the Science tenure area, for a three year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2021*. Salary at MA, Step 10 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Brittany Langlitz  must have received an APPR rating of effective or highly effective in two of the three probationary years* and must not receive an ineffective in the third.

Michael Terwilliger, who holds a Professional certificate in Special Education 7-12,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Special Education Teacher in the Special Education (General) tenure area,  for a three year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2021. Salary at MA, Step 8 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Michael Terwilliger  must have received an APPR rating of effective or highly effective in two of the three probationary years and must not receive an ineffective in the third year/Receiving Jarema Credit for prior service.

John Petrofsky who holds a Initial certificate in Chemistry 7 – 12, Biology 7 -12, General Science 7 -12,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Secondary Teacher in the Science tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at MA30*, Step 2 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, John Petrofsky  must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Garrett Randall who holds a Pending certificate in Students with Disabilities 7-12 Generalist,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Special Education Teacher in the Special Education (General) tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at BA30, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Garrett Randall  must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

 Hope Schaumburg who holds a Pending certificate in Students with Disabilities 7-12 Generalist,  be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Special Education Teacher in the Special Education (General) tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at BA*, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Hope Schaumburg  must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Kenneth Marshall, be designated as a Teacher on Special Assignment, Secondary* STEAM Coach,  effective  September 4, 2018. Salary for the 2018-2019 school year will be MA, Step 12.

 Mark Wolf, who holds a Initial certificate in Social Studies 7 – 12, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher (Secondary) in the Social Studies  tenure area, for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at MA, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Mark Wolf, must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Kelsey Skudder, who holds a Initial certificate in Visual Arts, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher (Elementary 1-3) in the Art tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at MA, Step 1 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Kelsey Skudder must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Beverly Correa, who holds a Professional certificate in Spanish 5-9 and Spanish 7-12, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Secondary Teacher in the Foreign Language tenure area, for a three year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2021. Salary at MA, Step 5 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Beverly Correa  must have received an APPR rating of effective or highly effective in two of the three probationary years and must not receive an ineffective in the third/receiving Jarema Credit for prior service.

Daniel Edwards, whose Spanish (7-12) certificate is pending, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Secondary Teacher in the Foreign Language tenure area, for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at BA, Step 2 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Daniel Edwards must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Dawn Wright, who holds a Permanent certificate in Reading, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher (Reading) in the Remedial Reading tenure area,  for a three year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2021. Salary at MA, Step 5 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Dawn Wright  must have received an APPR rating of effective or highly effective in two of the three probationary years and must not receive an ineffective in the third/receiving Jarema Credit for prior service.

Danielle Hommel, who holds a Professional certificate in Music, be appointed to the probationary position as a 1.0 FTE Teacher (Elementary 1-3) in the Music tenure area,  for a four year probationary period commencing September 4, 2018 and ending September 3, 2022. Salary at MA, Step 2 of the salary schedule. Be it further resolved that, to the extent applicable under Education Law Section 3012-d and the accompanying Commissioner’s Regulations, in order to be considered for tenure, Danielle Hommel must have received an APPR rating of effective or highly effective in three of the four probationary years and must not receive an ineffective in the fourth year.

Non- Instructional

Anne Weiler, be approved for an increase in hours from 3.0 hrs/day to 6.5 hrs/day, in her position as a School Monitor, effective June 13, 2018,  salary as per contract (pro-rated).

Helen Yankanin, who holds a NYSED Occupational Therapist Registration Certificate, be appointed as a part-time, non-tenure bearing, .6FTE Occupational Therapist, effective for the period of  September 4, 2018 and ending June 30, 2019, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources. Salary for the 2018-2019 school year will be BA, Step 26.         

Dayton Greer,  temporary appointment as a per diem, summer substitute effective for the period July 2, 2018 through August 30, 2018 at $10.40/hour for four days/week as a H.S. Academy of Finance internship.

Heather Long,  probationary appointment of  her change in civil service title from Principal Clerk to Senior Payroll Clerk, in a full-time 12 month/year position effective June 30, 2018, salary at $43,713,, noting she is certified for such appointment through the Orange County Department of Human Resources.

AP Testing / Compensation

Board approval for compensation of the following instructional staff members (as listed below) assisting with AP English and Composition Exam held on May 16, 2018 (school closed), pay as per contract:

Teaching Staff  Administrators
Kelly Cooke–7am -1:30 pm   Michael Amsden  7am-2:15pm
Georgia Smith–7am-1pm Brian Lynn 7am-2:15pm
Julie Mitchell–7am-2pm            Brian Miros 7 am – noon
Megan Fitzgerald–7am-2:15pm Christopher Mummery 7am-2:15pm
Russell Gulamerian–7am-1pm (substitute teacher)  Donna Geidel 7 am – 2:15 pm
Carol Johnsen –7am-1pm (teaching assistant)

 Board Approval of Resolution for Section 913 Examination

Board approval of the following resolution as part of the Consent Agenda:

BE IT RESOLVED, that pursuant to Education law Section 913, and in the absence of an employee consent for a Section 913 examination, the Board here by orders Employee No. 0582018 to undergo a Section 913 examination by an examiner specified by the Superintendent or Superintendent’s designee, the cost for which are to be a District Expense.

Dated: June 12, 2018

Elementary Summer Tutorial Program

Board approval of the temporary appointment of the following instructional staff members  as  tutors for the Elementary Summer Tutorial Program  effective for the period July 2, 2018  through July 26, 2018,  Monday through Thursday / for a maximum of 3 hours per day, 4 days/week, at the rate of $35/hour for a maximum of 3 hours per day, 4 days/week:

Teacher                                      Current Building          Summer Assignment    Grade

Christina Gabriele                   Substitute                      CES/PAK                           Post-K

Laura Haldeman                       CES / PAK                     CES/PAK                           Post-K

Sara Healy                                   CES                                  CES/PAK                           Post-1

Heather Walmers                    CES                                  CES/PAK                           Post-1

Carol Weller                               PAK                                  CES/PAK                           Post-2

Kim White                                   PAK                                  CES/PAK                           Post-2

Lisa Grainger                             PAK                                    CES/PAK                          Post-3

Rosemarie Lindsay                CES                                     CES/PAK                          Post-3

Margaret Przybocki              CES                                     CES/PAK                          Post-4

Helen Lynch                              CES                                     CES/PAK                          Post-4

Susan Corcoran                      CES                                      CES/PAK                         Post-5

Fazilette Cilione                      CES                                      CES/PAK                         Post-5

Randi Cecchini                  External                                   CES/PAK                        SPEDK-1-2

Kaitlyn Melcher                External                                   CES/PAK                         SPED 3-4-5

Kimberly Steele                     EJR                                      EJR/PBE                            Post-K

Kaitlyn Sternemann            PBE                                     EJR/PBE                             Post-K

Alicia Molon                            EJR                                       EJR/PBE                             Post-1

Sharon Palazzo              Substitute                                EJR/PBE                             Post-1

Amy Green                              PBE                                      EJR/PBE                             Post-2

Alyssa Turcotte                   EJR                                        EJR/PBE                             Post-2

Patricia Van Leuven          EJR                                        EJR/PBE                             Post-3

Allyson Moore                      EJR                                        EJR/PBE                             Post-3

Angelina Vita                Substitute                                  EJR/PBE                             Post-4

Jade Yarwood                Substitute                                EJR/PBE                             Post-4

Emma LaRosa                Substitute                               EJR/PBE                             Post-5

Corrine Vertescher         Substitute                           EJR/PBE                             Post-5

Megan Collins                Substitute                               EJR/PBE                            SPED K-1-2

Maryellen Corin               EJR                                           EJR/PBE                            SPED 3-4-5

Cyrstal Norton                 EJR (TA)                                 EJR/PBE                           Post-K 1:1

Middle – Summer School Program

Board approval for the temporary appointment of the following instructional staff members as tutors for the Middle School Summer School Program, effective for the  July 2, 2018  through  July 26, 2018, Monday through Thursday, at the rate of $35/hour for a maximum of 3 hours per day, 4 days/week:

  • Stacey Mark – 6 ELA
  • Ann Harper – 6 Math
  • Melissa Meere  – 7 ELA
  • Christine Cosh –  8 ELA
  • Courtney Elmendorf – 8 Math
  • Terri Hatfield –  Special Education 6-8
  • Hope Schaumburg* – Special Education 6-8
  • Allison White –  STEM 6-8
  • Derek Frost – Social Studies 6-8
  • Casey Grey – Instructional Technology
  • Patricia Hoehmann –  Coverage for absences
  • RoseMarie Bartlett  –  Coverage for absences

Secondary- Summer School Program

Board approval for the temporary appointments of the following individuals as instructional and support staff members for the 2018 Secondary Summer School Program effective for the period July 5, 2018 through August 15, 2018 at $1,795/session, plus an additional hourly rate of $23.25 for administering and scoring the Regents examinations where applicable, noting appointments are contingent upon student enrollment:

  • Mark Eckerson – English 10 – 1 session
  • Mark Eckerson – English 11  – 1 session
  • Brittany Tresch – Social Studies 9 – 1 session
  • Brittany Tresch – Social Studies 10 – 1 session
  • Andrea Saylor –  US History – 1 session
  • Andrea Saylor – Government – 1 session
  • Andrea Saylor – Economics  – 1 session
  • Alicia Parker – Common Core Math – 2 sessions
  • Ariel Batis – Physical Education – 2 sessions
  • Rose Cummings –  Special Education – 2 sessions (7/26 – 8/15)
  • Rebecca Torre – Special Education – 2 sessions (7/5-7/25)
  • Mark Brennan  – Special Education  – 2 sessions
  • Robert Pawson – Librarian – 2 Sessions
  •  Angela Schuster – GradPoint  –  2 sessions

Board approval for the temporary, per diem appointments of the following individuals as non-instructional employees for the 2018 Secondary Summer School Program effective for the period July 5, 2018 through August 17, 2018, as well as preparation meetings and registration, noting appointments are contingent upon student enrollment:

  •  Katrina Morin –  Clerk – 6 hours/day at $12/hour
  • Colleen Huff  – Clerk – 6 hours/day at $12/hour

Board approval for  the temporary, per diem appointments of the following individuals as Security Aides employees for the 2018 Secondary Summer School Program effective for the period July 5, 2018 through August 17, 2018:

  • William McMonigle – Security Aide – 6 hours/day as per contract
  • Linda Shannon – Security Aide – 6 hours/day as per contract

Summer Leadership & Law Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as teachers for the 2018 Summer

Leadership & Law Academy, effective for the period July 2, 2018 through July 20, 2018 at a rate of $35/hour.

  • Kevin Blackwell  – up to 105 hours
  • Renae Bray – up to 105 hours
  • Andrew Britto – up to 105 hours
  • Daniel Conley – up to 105 hours
  • Jonathan Lozier – up to 105 hours
  • Mitchell Silverberg – up to 105 hours
  • Kara Sprague  – up to   14 hours
  • Bethany Ganley – up to  7 hours
  • Joanna Sanchez – up to  7 hours
  • Christopher Curnan  – up to  7 hours

Board approval for the temporary, hourly appointments of the following students as Instructional Assistants for the 2018 Summer Leadership & Law Academy, effective for the period July 2, 2018 through July 20, 2018 ( hours as noted), at a rate of $10.40/ hour:

  • Tiffany Nye – up to 105 hours
  • Becky Drum  –  up to 105 hours
  • Riliegh Meyer – up to 105 hours
  • Thomas DeGroadt – up to 105 hours
  • Emily McLean –  up to 105 hours
  • Brendan Conklin  – up to 105 hours

 Aviation Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individual as a teacher for the Aviation Academy, effective for the period effective for the period July 2, 2018 through July 19, 2018 at a rate of $35.00/hour:                 

  • Erin Toomey – up to 105 hours

Medical Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as teachers for the Medical Academy, effective for the period effective for the period July 2, 2018 through July 16, 2018 at a rate of $35.00/hour:               

  • Michael Raucci  –  up to 85 hours
  • Kristin Raucci – up to 85 hours

Science Academy

Board approval for the temporary the temporary appointment of the following individuals as teachers for the Science Academy, effective for the period July 15, 2018 through July 19, 2018 at a rate of $35.00/hour:

  • Michael Sturm –  up to 50 hours
  • Susan Sturm –  up to 50 hours

STEM Academy

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as teachers for the 2018 Summer STEM Academy, effective for the period July 2, 2018 through July 20, 2018 at a rate of $35.00/hour:

  • Patrick Reiser – up to 105 hours
  • Michelle Robinson – up to 105 hours
  • Daniel Aktas –  up to 105 hours

Instructional/Non-Instructional

Extended School Year Services / Special Education

Board approval for the temporary appointment of the following individuals as per diem, hourly instructional and non-instructional staff members for the 2018 Extended School Year Services effective for the period July 2, 2018 through August 9, 2018 (Monday through Thursday) at contract hourly wages as follows, noting appointments are contingent upon student enrollment:

  • Chris Lawla – Speech Therapist  –  up to 15 hrs/week
  • Naomi Bush – Speech Therapist  – up to 15 hrs/week
  • Patricia Fairchild – Speech Therapist – up to 15 hrs/week
  • Linda Alteio  – Speech Therapist – up to 15 hrs/week
  • Julie Salisbury – Special Education Teacher -15 hrs/week
  • Kathleen Bisaillon- Special Education Teacher- 15 hrs/week
  • Alisa Balestrino – Special Education Teacher- 15 hrs/week
  • Cassandra Babcock – Special Education Teacher – 15 hrs/week
  • Maris Gamzon – Special Education Teacher- 15 hrs/week
  • Alexis Darro- Special Education Teacher- 15 hrs/week
  • Kelly McCauley- Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Christine Carlino – Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Bernadette Tymcyszyn – Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Kimberly Doviak- Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Rita Wensley- Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Colleen Coyle- Teaching Assistant- 15 hrs/week
  • Nancy Langlois – Sign Language Interpreter – 15 hrs/week
  • Brett Wein – Monitor – 15 hrs/week
  • Anne Weiler – Monitor -15 hrs/week
  • Jean Clark – Monitor – 15 hrs/week
  • Gary Manheim- Monitor- 15 hrs/week

Summer Food Service Program (Summer Feeding Program)

Board  approval for the temporary appointment of the following individuals as staff members for the Summer Food Service Program’s “Summer Feeding Program” effective for the period June 25, 2018 through August 18, 2018.  ( Monday – Thursday only.)

Name                                     Position                              Hours                           Rate of Pay    

Elizabeth McNamee      Cook Manager                 7hr/day                         $25/hr  

Diane Carroll                      Food Service Worker    7hr/day                        $18/hr

Elizabeth Gordon             Food Service Worker     7hr/day                        $18/hr

Linda Strucker                   Food Service Worker    7hr/day                        $18/hr  

Lisa Albano                         Food Service Worker     Per Diem Substitute   $18/hr  

Jaime Hadden                   Food Service Worker     Per Diem Substitute        $18/hr  

Edna Hough                       Food Service Worker      Per Diem Substitute      $18/hr  

Cimarron Neeld                Food Service Worker     Per Diem Substitute      $18/hr  

Sandra Mingione             Food Service Worker      Per Diem Substitute     $18/hr  

Co-Curricular 

Academy of Finance Coordinator                     

Board approval for the temporary appointment of the following co-curricular position for the 2018-2019 school year at the appropriate co-curricular stipend of $1,000: 

  • Gerald Risco, Pine Bush High School Finance Academy Coordinator.

Co-Curricular Elementary

Board of Education approval of the following co-curricular appointments for the 2018-2019 school year at the appropriate co-curricular stipends: 

Pakanasink Elementary School 

  • Lisa Andryshak  – Grade Level  Leader (Kindergarten) @ Level Va, Step 1 (2)
  • Suzanne Newton  – Grade Level  Leader (First Grade)  @ Level Va, Step 7 (7) 
  • Kimberly White   – Grade Level Leader (Second Grade) @ Level Va, Step 7 (8)
  • Barbara Bergin  – Grade Level Leader (Third Grade) @ Level Va, Step 7 (7) 
  • Lisa Grainger  – Grade Level Leader (Fourth Grade) @ Level Va, Step 3 (4)
  • Kerri Dec  – Grade Level  Leader (Grade 5) @ Level Va, Step 1 (2)
  • Jennifer Fitzgerald – Special Education Team Leader @ Level II, Step 10 (17)

Pine Bush Elementary School                                                           

  • Susan Johnson – Grade Level Leader (Kindergarten) @ Level Va, Step 1 (1)
  • Teresa Salvato  –  Grade Level Leader (First Grade) @ Level Va,  Step 5 (5)
  • Amy Green – Grade Level Leader (Second Grade) @ Level Va,  Step 7 (9)
  • Jacqueline Giebler – Grade Level Leader (Third Grade) @ Level Va,  Step 5 (6)
  • Bryan Hyland  – Grade Level Leader (Fourth Grade) @ Level Va,  Step 3 (3)
  • Shani Luccketti  – Grade Level Leader (Fifth Grade) @ Level Va,  Step 5 (6)
  • Lynda Rogers-Seeley – Special Education Team Leader @ Level II, Step 10 (10)

E. J. Russell Elementary School:    

  • Laura McGrail  – Grade Level  Leader (Kindergarten) @ Level Va, Step 5 (6)
  • Stacey Brown  – Grade Level  Leader (First Grade) @ Level Va, Step 10 (10)
  • Kim Godduhn  – Grade Level  Leader (Second Grade) @ Level Va, Step 5 (6) 
  • Sarah Levato  – Grade Level Leader (Third Grade) @ Level Va, Step 1 (1)
  • Patricia VanLeuven  – Grade Level Leader (Fourth Grade) @ Level Va, Step 7 (9)
  • Cheryl Riccardi  – Grade Level Leader (Fifth Grade) @ Level Va, Step 5 (6)
  • Sheryl  Mamenko – Special Education Team Leader @ Level II, Step 10 (25)

Circleville  Elementary School:     

  • Denise Hansen – Grade Level  Leader (Kindergarten) @ Level Va, Step 10  (10)
  • Beverly Ann Feuerstack – Grade Level  Leader (First Grade) @ Level Va, Step 3 (3)
  • Karen Negron – Grade Level  Leader (Second Grade) @ Level Va, Step 3 (3)
  • Rosemarie Lindsay – Grade Level Leader (Third Grade) @ Level Va, Step 5(5)
  • Margaret Przybocki  – Grade Level Leader (Fourth Grade) @ Level Va, Step 7 (7)
  • Andrea Urmston – Grade Level Leader (Fifth Grade) @ Level Va, Step 7 (8)
  • Heather Walmers  – Special Education Co-Team Leader @ Level II, Step 5 (5)
  • Jaclyn Nespoli  – Special Education Co-Team Leader @ Level II, Step 5 (6)

District-wide

  • Catherine Aller – English as a New Language (ENL) Team Leader @ Level 5A, Step 3 (4)

Secondary Academic Department Head

Board approval of  the following individuals as Academic Department Heads for the 2018-2019, salary as per contract.        

  • Alice (Kelly) Cooke – English
  • Eleanor Dana – Foreign Language
  • Michael Ciarelli  – Math
  • Andrew Cook – Science
  • Ed Stelmaszyk – Social Studies
  • Julie Salisbury –  Special Education

Department Chairpersons

Board approval for the appointment of the following individuals as Department Chairpersons for the 2018-2019 school year at the appropriate co-curricular stipends:

  • Diane Trad  –  Art @ Level I, Step 1 (1)
  • Jill Gribbin – School Nurse Co-Chairperson @ Level I, Step 10  (11)
  • Marybeth Reinfried – School Nurse Co-Chairperson @ Level I, Step 10  (11)
  • Brian Flint – Music @ Level I, Step 10 (15)
  • Russell Hennig – Technology Chairperson (Technology/Home & Careers) @ Level I, Step 7 (9)
  • Leeann Noonan- Home & Careers Chairperson (Technology/Home&Careers) @ Level I, Step 3 (3)

Pine Bush HS Extended Detention Program

Board approval for the appointment of the following instructional staff members as per diem substitutes  to cover the Extended Detention Program (formerly ISS) during the afternoon sessions for the 2018-2019 school year at the rate of $35/hour: (Monday through Thursday: 2:30-5:15  p.m.)               

  • Jefferson Nathe
  • Arlene Santaniello

Extra-Curricular

Board approval of the following extracurricular appointments for the 2018-2019 school year at the appropriate extracurricular stipends:

Pine Bush High School:

  • Annette Wright  – Senior Class Co-Advisor @ Level II, Step 3 (3)
  • Alice (Kelly) Cooke  –  Senior Class Co-Advisor @ Level II, Step 10 (11)
  • Renae Bray – Junior Class Co-Advisor @ Level III, Step 10 (13)
  • Georgia Serroukas-Smith – Junior Class Co-Advisor @ Level III, Step 5 (5)
  • Kathleen Bisaillon -Junior Class Co-Advisor @ Level III, Step 5 (5)
  • Kelly Issa – Sophomore Class Co-Advisor @ Level IV, Step 10 (10)
  • Kelly Wohgemuth – Sophomore Class Co-Advisor @ Level IV, Step 10 (10)
  • Nancy DiGasso  – Freshman Class Co-Advisor @ Level IV, Step 10 (19)
  • Christina Tudisco  – Freshman Class Co-Advisor @ Level IV, Step 10 (14)
  • Brian Flint  – Play Director @ Level III, Step 10 (21)
  • Brian Flint  – Musical Director @ Level  II, Step 10 (28)
  • Robin (Meade)* Evans –  Assistant Musical Director @ Level  IV, Step 10 (12)
  • Ralph Wagner  – Musical Choreographer @ Level V, Step 10 (11)
  • Brian Shaw – Jazz Band Director  @ Level III, Step 10 (19)
  • Mitch Silverberg – Mock Trial  @ Level IV, Step 10 (19)
  • Moises Colon – Teen Outreach Program  Co-Advisor @ Level IV,  Step 10 (15)
  • Mindy Brock  –  Teen Outreach Program  Co-Advisor @ Level IV,  Step 10 (13)
  • Arlene Santaniello – Unity Club (Formerly Multi-cultural) @ Level IV, Step 10 (10)
  • Christina Tudisco – Interact Advisor @ Level VI, Step 7 (9)
  • Chris Passudetti – Newspaper Club @ Level IV, Step 3 (4)
  • Bobbi Walter – Odyssey of the Mind Co-Coach @ Level III, Step 10 (11)
  • Gary Manheim – Odyssey of the Mind Co- Coach @ Level III, Step 3 (4)
  • Daniel Edwards – World Languages Club @ Level V, Step 1 (1)                    
  • Rebecca Torre – Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 1 (1)
  • Susan Sturm  –  Honor Society Co-Advisor @ Level IV, Step 3 (3)

Pakanasink Elementary School

  • Rebecca Patel –  Engineering Adventures Co-Advisor @ Level V, Step 1 (2)
  • Terri Hatfield – Engineering Adventures Co-Advisor @ Level V, Step 1 (2)

Interscholastic                                     

Board approval of  the following interscholastic fall coaching appointments for the 2018-2019 school year at the appropriate interscholastic stipends:

Cross Country:

  • Al Schmidt – Varsity Boys Coach @ Level I, Step 10 (34)
  • Gerald Risco  – Varsity Girls Coach @ Level I, Step 10 (21)

Football:

  • James Wright, Jr.**  – Varsity Coach @ Level I, Step 10 (23)
  • Michael McDonald** – Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (14)
  • Thomas Lamendola**   – Assistant Varsity  Coach @ Level II, Step 3 (4)
  • Mitch Silverberg**  –  Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (35)
  • Casey Grey  – Junior Varsity Coach @ Level II, Step 3 (4)
  • Joseph Parise**- Junior Varsity Coach @ Level II, Step 1 (2)

Field Hockey:

  • Lisa Sorrentino** – Varsity Coach @ Level I, Step 10 (32)
  • Carol Jean Bull-Knuth**  – Junior Varsity Coach   @ Level II, Step 10 (28)

Tennis:

  • Michael Sabini  – Varsity Coach @ Level I, Step 5 (6)
  • Lisa Carillo – Junior Varsity Coach @ Level II, Step 10 (14)

Boys Soccer:

  • Michael Mancuso**  –  Varsity Coach @ Level I, Step 10 (19)
  • Logan Roebuck**  –   Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 1  (2)
  • Mark Brennan – Junior Varsity Coach @ Level II, Step 5 (5)

Girls Soccer

  • Dan Conley – Varsity Coach @ Level I, Step 10 (16)
  • Candice Carillo – Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (15)
  • Clark Najac**  – Junior Varsity Coach @ Level II, Step 10 (22)

Volleyball: 

  • Melyssa Klempner Amelio**  – Varsity Coach @ Level I, Step 7 (9)
  • Jennifer Evans – Junior Varsity Coach @ Level II, Step 3 (3)

Swim/Dive:

  • John Barth – Varsity Coach @ Level I, Step 10 (16)
  • Kathy Gallagher  –  Assistant Varsity Coach @ Level II, Step 10 (29)     

** Pending completion of coaching requirements/coaching license. 

Per Diem Substitutes

Board approval for the appointment of the following individuals as per diem substitutes effective June 13, 2018 at board approved per diem substitute rates:

  •  Aracelis Bynoe
  •  Cynthia Ghiold
  •  Analise Kulbaba
  •  Tyler Odell
  •  Jennifer Robinholt

Per Diem Substitute (Psychologist)

Board approval for  the appointment of  William Haas* as a per diem school psychologist substitute effective June 11, 2018 at $300/per day.*Such appointment is conditioned upon the District’s receipt of clearance for employment  from the N.Y. State Education Department relating to the fingerprinting and criminal history record check of the prospective school employees. The emergency conditional segments  of the appointments  shall commence as of June 13, 2018 and shall  not exceed twenty (20) business days.

Continuing Education

Board approval of the following positions as an  instructor, assistant, counselor or lifeguard for continuing education courses for the 2018-2019 school year. All classes and salaries are contingent upon enrollment.

INSTRUCTOR NAME                              CLASS/POSITION                          PAY RATE

Decat Driving School                         Driver Education                        $415/student

William Bacon                                        Lacrosse camp                      $75-$90/student

Christopher Curnan                            Girls Lacrosse camp           $40-$50/student

Robin Evans                                            Theater Workshop              $40-$50/student

Brian Flint                                            Theater Workshop  $40-50/student                 

Melyssa Klempner-Amelio               Volleyball camp             $50-$62/student

Jean Lubera                                           Music Instrumental Lessons      $90/student

Lisa Sorrentino                                Field Hockey camp              $25-$35/student

Logan Roebuck                                   Lacrosse camp      $75-$90/student                 

Michael Ciarelli                                    Lacrosse camp               $75-$90/student

Supervision     

Board approval of the following school personnel for supervision duties in connection with fall, winter, and spring sporting events during the 2018-2019 school year, salary as per contract:

  • Brooke Armida
  • Alexa Balkissoon
  • Kevin Blackwell
  • Jennifer Byrne
  • Jean Clark
  • Arlene Cooper
  • Wendy Crandall
  • Christopher Curnan
  • William Demetriou
  • Coleen Duffy
  • Mark Eckerson
  • Daniel Edwards
  • Laurie Eller
  • Jennifer Evans
  • Julie Facciolla
  • Brian Fenical
  • Martha Gillespie
  • Keri (Kiernan) Giuliano
  • Cindy Gloster
  • April Grieco
  • Corinne Griffin
  • Marisa Habeck
  • Lillian Heidenreich
  • Ruth Holt
  • Kimberly Jones
  • Jennifer Kirby
  • Kevin Kreeger
  • Robert Lawrence
  • Jennifer Lepore
  • James Licardi
  • Lanier Lopez
  • Anthony Mancuso
  • Gary Manheim
  • Maryanne Manion
  • Jonathan Matz
  • Shannon Meland
  • Annette Michelitch
  • Eric Moller
  • William McMonigle
  • Donna Monahan
  • Katrina Morin
  • Sandra Mullarkey
  • Kathleen Novins
  • Patricia Paoli
  • Judy Parsells
  • Robert Pawson
  • Peter Prokopchak
  • Marguerite Ramirez
  • Patrick Reiser
  • Holly Shader
  • Barbara Sherman
  • Mitchell Silverberg
  • Denise Strype
  • Erin Toomey
  • Terry Vetter
  • Jennifer Wagner
  • Tammy Weeden
  • Rita Wensley
  • Allison White
  • Kimberly White
  • Helen Wilson
  • Margaret Winsper
  • Maria Wise

Approval of Settlement Agreements

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Kheiralla, that the Board of Education approve the following resolutions for adoption:

BE IT RESOLVED, that the Last Chance Agreement between the Pine Bush
Central School District, United Service Workers Union, Local 74 (“Union”) and Employee Number 052218, is hereby approved in accordance with the terms and conditions of the agreement on file. The Superintendent is hereby authorized to execute the Agreement on behalf of the Board of Education. 

Date: June 12, 2018

BE IT RESOLVED, that the Last Chance Agreement between the Pine Bush
Central School District, School Related Personnel, NYSUT (“Union”) and Employee Number 061218, is hereby approved in accordance with the terms and conditions of the agreement on file. The Superintendent is hereby authorized to execute the Agreement on behalf of the Board of Education. 

Date: June 12, 2018

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Roll Call Vote:

C. Robertson      Yes       K. Kheiralla        Yes

G. Meier           Yes       R. Sullivan        Yes

L. Greer, Jr.      Yes       D. Johnson        Yes

Approval of CSE & CPSE Placement Recommendations

MOVED by Trustee Meier, second by Trustee Sullivan,  that the Board of Education approve all IEPs of the Committee on Special Education and the Committee on Preschool Special Education as submitted by the CSE and CPSE Chairperson and reviewed by Trustee Lloyd Greer, Jr. (Note: Inclusive of canceled May 22, 2018 meeting and June 12,2018).

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Public Participation  

Vice President Johnson opened the first public participation at approx. 8:50 PM requesting no personal references. The following comments/questions/concerns were raised: 

  • Resident spoke regarding a transportation issue pertaining to her grandson;
  • Resident spoke regarding Pine Bush Elementary School repairs, mold and flooding, Supt. responded.

Presentation and Approvals of Smart Schools Bond Act – Phase III

John Hicks, Director of Educational Technology, presented a PowerPoint regarding the Smart Schools Bond Act Phase III. Some of the highlights of his presentation included a review of  the following:

Review of Smart Schools Bond to date; Technology and Security Assessment; Technology Infrastructure, Security Systems, Recommendations, Phase I Priorities and Status,  Phase II Priorities and Status, Phase III Priorities and Costs by Category. In conclusion, the next steps moving forward were reviewed. Mr. Hicks asked if there were  any questions, none offered. He was thanked for his presentation. (This entire presentation is available for viewing on the district website).

Following the presentation, the Board of Education was asked to approve the following resolution for adoption:

Approval of the Scope for Phase III of the Smart Schools Bond Act.

MOVED by Trustee Meier, second by Trustee Greer, Jr. that the Board of Education approve the Scope for Phase III of the Smart Schools Bond Act.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Overnight Trips 

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Robertson, that the Board of Education approve the following overnight trip requests ( *Note: the students qualified in between board meeting, the trips were approved by the superintendent and are being submitted for official board approval):

  •  *Officially approve the following overnight trip request submitted by the Girls and Boys track team coach, Al Schmidt, on behalf of track  team members’ for attendance and participation at the NYSPHAA Girls and Boys Indoor Track Championships being held at North Syracuse High School, Cierco, NY. The dates of the trip were Thursday, June 7, 2018 through Saturday, June 9, 2018. Three(3) student athletes and four (4) chaperones attended providing an approx. 1:1 student/chaperone ratio. The approximate cost per student is $606.00. The cost per student will to be paid by the district as this is a state championship.
  • Officially approve the following vernight trip request submitted by Golf Coach, Mike Tartaglione, on behalf Girls Golf for attendance and participation at the NYS Golf Championship  held at Beth Page State Park, 99 Quaker Meeting House Road, Farmingdale, NY. The dates of the trip were Thursday, June 7, 2018 through Sunday June 10, 2018.  One (1) student athlete and one (1) chaperone attended providing  an approx. 1:1 student/chaperone ratio. The approximate cost per student is $453.00. The cost per student will be paid by the district as this is a state championship. 
  • Overnight trip request submitted by Michael Sturm and Susan Sturm, and approved by Principal Aaron Hopmayer, on behalf of the Summer Science Academy to travel to Raquette Lake,  NY. The trip is scheduled for Sunday, July 15, 2018 through Thursday, July 19, 2018 Approximately 18 students and 3 chaperones plan to participate, providing an approx. 6:1 student/chaperone ratio. The approximate cost per student is $525 regular level course or $725 college level course. 

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Approval of Student Athletic Participation/ Inter-municipal Agreement Monticello CSD

MOVED by Trustee Meier, second by Trustee L. Greer, Jr. that the Board of Education approve the following resolution for adoption:

RESOLVED, that the Board of Education hereby approves the Inter-MunicipalAgreement with the Monticello Central School District (“Agreement”) related to a student’s participation with the Girls Swim/Diving Team for the Fall 2018 season.  

Dated:   June 12, 2018

Pine Bush, New York

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Approval of Proposed New  Policy for Second Reading / Adoption

MOVED by Trustee L. Greer, Jr.  second by Trustee Meier, that the Board of Education approve  new Policy 5675 (to include additional verbiage) for second reading and adoption:

Approval of Amended Policy 5675 – Student Grading Information Systems

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Designation/Disposition of Library Books

MOVED by Trustee L. Greer, Jr. second by Trustee Meier, that the Board of Education authorize the following disposition of books:

Board designation of the following request lists of surplus library books as  submitted at the request of Pakanasink Elementary School principal Brian Breheny and Suzanne Schwartz, LMS, as unusable in accordance with Policy #5250  SUBJECT: Disposition of Surplus Property, and authorize the disposition of the books outdated and/or in poor condition under the direction of Michael Pacella , Assistant Superintendent for Business.  (List to be attached to the minutes.)

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Upcoming Meetings, Events / Old, New Business / Updates

The following information was announced Tuesday evening regarding upcoming meetings:

 Upcoming Regular Board Meetings:

  • Tuesday, June 26, 2018, Circleville Middle School – 7:00 p.m.

Moving-up Ceremonies and Pine Bush HS Graduation

  • Circleville Elementary School Moving-Up Ceremony, Thursday, June 14, 2018, 9:30 AM
  • Pine Bush Elementary School Moving-Up Ceremony, Friday, June 15, 2018, 9:45 AM at PBHS
  • Pakanasink Elementary School Moving-Up Ceremony, Monday, June 18, 2018, 9:30 AM at CVMS
  • E. J. Russell Elementary School Moving-Up Ceremony, Tuesday, June 19, 2018, 10:00 AM
  • Circleville Middle School Moving-Up Ceremony, Wednesday, June 20, 2018, 8:15 AM
  • Crispell Middle School Moving-Up Ceremony, Wednesday, June 20, 2018, 12:00 PM at PBHS
  • Pine Bush High School Graduation, Saturday, June 23, 2018, 9:00 AM

Other Meetings/Events 

 OCSBA Mandated Training for New School Board Members 

  • Tuesday, June 12, 2018 (Part 1), 6:00 PM to 9:15 PM
  • Thursday, June 14, 2018 (Part 2), 6:00 PM to 9:15 PM

2018 NYSSBA 99th Annual Convention and Expo

  • Thursday, October, 25th through October 27th, 2018, New York, New York 

(Please advise Debbie June if you plan to attend in order to register ASAP – by June 15th)

New/Old Business

Color Run was very successful.

Summer Board Meetings:

Please see below tentative summer meeting schedule. As in the past, we list our summer meetings with the exception of any retreats that may be scheduled.                            

July:                

  • Tuesday, July 10, 2018 – Reorganization&Regular Meeting
  • Tuesday, July 31, 2018 – Regular Meeting

August:

  • Tuesday, August 21, 2018 – Regular Board Meeting

Business & Finance                   

Claims Auditor’s Reports  

MOVED by Trustee L. Greer, Jr., second by Trustee D. Johnson, that the Board of Education acknowledge receipt and acceptance of the following Claims Auditor’s Reports as submitted:  

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0068, dated 4/27/2018, authorizing payments in the amount of  $ 1,069,788.74.    

Cafeteria Fund (2 check 004560-004561) –  $ 12,534.11

Crispell SAF (1 check 002241)  – $ 85.25

HS Activity Fund (11 checks 003634-003644)  – $70,485.55

Academy of Finance (2 001602-001603)  –  $581.61

CVMS Activity Fund (1 check 001568)  –   $424.00

Federal Fund Acct (2 checks 002346-002347)  – $1,050.00

Capital General (1 checks-001699) –  $2,094.47

General Fund (84 checks 052955-053038)  –  $964,585.43

District Activity AC (15 checks 004230-004244) – $ 17,948.32

Total: $       1,069,788.74  

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0069, dated 05/2/2018, authorizing payments in the amount of  $ 1,062.73                       

Crispel SAF (1 checks 002242) –  $  100.00

CVMS Activity Fund (1 check 001567) – $464.08   

General Fund (5 checks 053039-053043) – $ 498.65       

Total        $ 1,062.73

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0070, dated 05/4/2018, authorizing payments in the amount of  $1,502,783.84                                                                                                                           

Cafeteria Fund (1 check 004562) – $  11.25

Crispell SAF (1 check 002243) – $ 670.50

HS Activity Fund (6 checks (003645-003650) – $2,362.70

Federal Fund Account (3 checks 002348-002350) – $ 9,864.91

General Fund (45 checks 053044-053088) – $1,474,842.09

 District Activity AC (55 checks 004245-004299) – $15,032.39

 Total     $1,502,783.84

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0071, dated 5/10/18 payroll, authorizing payments in the amount of  $ 869,080.50

Trust and Agency Acct.  (7 checks 003655-003661)  – $869,080.50

Total  $869,080.50

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0072, dated 05/11/2018, authorizing payments in the amount of  $ 1,047,663.00        

Cafeteria Fund (11 checks 004563-004573) – $21,300.56

HS Activity Fund (1 check (003651) – $ 1,065.20

Trust & Agency Acct.(3 checks 003662-003664) – $423.16

 Federal Fund Account (1 checks 002351)  – $ 83.97

 General Fund (85 checks 053089-053173) – $ 1,005,753.86

 District Activity AC (12 checks 004300-004311) – $ 19,036.25

  Total   $   1,047,663.00

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0073, dated 05/18/2018, authorizing payments in the amount of  $3,690,837.98       

Crispell SAF(1 check 002244) –  $ 520.00

HS Activity Fund (4 checks (003652-003655) – $  1,810.91

 CVMS Activity Fund (1 check 001569) – $ 174.29

Capital Fund  (1 check 001700) –  $ 16,483.76

General Fund (37 checks 053175-053211) – $3,659,372.39

District Activity AC (8 checks 004212-004219) – $12,476.63

Total  $  3,690,837.98

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0074, dated 05/18/2018 scholarship checks, authorizing payments in the amount of  $15,770.00

Crispell SAF (1 check 002245) –  $300.00
 HS Activity Fund (8 checks (003656-003663) – $ 2,175.00

Academy of Finance (2 check 001604-1605) – $150.00

Expendable Trust Fund (16 check 001266-001281) – $ 6,870.00  

District Activity AC (33 checks 004320-004352) – $6,275.00

Total     $  15,770.00

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0075, dated 5/18/18 payroll coaching and HBO, authorizing payments in the amount of  $ 148,441.08

Trust and Agency Acct.  (0 checks)  – $ 148,441.08

Total     $ 148,441.08

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0076, dated 05/25/2018, authorizing payments in the amount of  $ 2,547,570.72

Cafeteria Fund(11 checks 004574-004584) – $ 27,984.19

HS Activity Fund (4 check (003664-003667) –          $ 1,367.61

 Academy of Finance(1 checks 001606)  – $ 32.36

General Fund (141 checks 053212-053352) – $   2,509,568.74

District Activity AC (11 checks 004353-004363) – $8617.82

Total     $   2,547,570.72

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0077, dated 5/25/18 scholarship run, authorizing payments in the amount of  $ 1,900.00

Human Services (4 checks 001075-001078) –   $  1,900.00

Total     $  1,900.00

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0078, dated 5/25/18 payroll, authorizing payments in the amount of  $ 1,067,478.86

Trust and Agency Acct.  (15 checks 003665-003679) –  $    1,067,478.86

Total     $    1,067,478.86

Claims Auditor’s Report covering Warrant #0079, dated 06/1/2018, authorizing payments in the amount of  $ 1,644,357.64

Cafeteria Fund   (1 check 004585) – $  58.48

HS Activity Fund (6 checks (003668-003673)  – $2,831.35

Trust & Agency Acct.(2 checks 003680-003681)  – $ 23,168.01

Academy of Finance (1 check 001607) – $  150.96

Federal Fund Account (1 check 002352) – $10,328.84

 General Fund (40 checks 053353-053392)  – $  1,563,256.49

District Activity AC (12 checks 004364-004375) – $44,563.51

Total          $   1,644,357.64

YES –    6              NO – 0   CARRIED

District Treasurer’s Reports/Cash Flow

MOVED by Trustee L. Greer, Jr.  second by Trustee Meier, that the Board of Education acknowledge receipt and acceptance of the following District Treasurer’s Reports / Cash Flow  for the period April 1, 2018 through April 30, 2018 and May 1, 2018 through May 31, 2018.

  ■        General Fund Reports:   

            Monthly Treasurer’s Reports / Transfers Budget Status

■          Monthly Treasurer’s Reports / Budget Status for:

                        School Lunch Fund

                        Capital Fund

                        Federal Fund

■          Monthly Treasurer’s Reports for:

                        Trust & Agency Fund    

                        District-wide Activity Fund

                        Student Activity Funds for: Pine Bush High School,                                 

                        Circleville Middle School and Crispell Middle School

                        Expendable Trust Fund (Scholarships)

                        Academy of Finance

                        Human Services Academy

                        Debt Service

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Health & Welfare Services Contract

MOVED by Trustee Greer, Jr. second by Trustee Meier, that the Board of Education approve the following Health and Welfare Service Contracts:

  • Board approval of the amended  Health & Welfare Services Contract for the 2017-2018 school year with the Enlarged City School District of Middletown at a per student cost of  $ 730.44 to reflect a contract covering 20 students who are Pine Bush residents attending a non-public school within the Middletown–for a total contract cost of $14,608.80 (20 students  have been verified.)
  • Board approval of the health services contract for the 2017-2018 school year with Valley Central  School District with a per student cost of $1,188.90. The contract covers 39 students (verified) who are Pine Bush residents attending  non-public schools within the Valley Central School District, for a total contract cost of $46,367.10. The contract represents 41 students, however, only 39 students were verified and the contract has been revised.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Public Participation  

Vice President Johnson opened the second public participation at approx. 9:14 PM requesting no personal references. No comments/questions/concerns were raised.

Adjourn Regular Session to Executive Session 

Vice Pres. Johnson called for a motion to adjourn regular session and return to executive session:

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Meier,  that the Board of Education adjourn regular session to executive session for further discussion regarding Attorney-Client Privilege/ Personnel Matter/

Negotiations Particular Unit /Superintendent’s Evaluation, noting the time at approx 9:15 PM.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Consideration of Executive Session

MOVED by Trustee Sullivan, second by Trustee Meier, that the Board of Education resume executive session (as per above) noting the time at approx.  9:16 PM.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Adjourn Executive Session to Regular Session

MOVED by Trustee Greer, Jr, second by Trustee Meier,  that the Board of Education adjourn  executive to regular session, noting the time at approx.  11:24 PM.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Adjournment

MOVED by Trustee Greer, Jr. second by Trustee Meier,  that the Board of Education adjourn its meeting, noting the time at approx 11:25 PM.

YES –    6              NO – 0   CARRIED

Note: BOARD MEETINGS are video recorded and  can be viewed at www.pinebushschools.org                                  

Deborah A. June, District Clerk Pine Bush CSD

 

 

Pine Bush Central School District
State Route 302, Pine Bush, NY 12566
Phone: (845) 744-2031
Fax: (845) 744-6189
Tim O. Mains
Superintendent of Schools
This website is maintained by Public Information Specialist Linda Smith. It is the goal of the Pine Bush Central School District that this website is accessible to all users. View our accessibility statement. The district is not responsible for facts or opinions contained on any linked site. Some links and features on this site require the Adobe Acrobat Reader to view. Visit the Adobe website to download the free Acrobat Reader. This website was produced by the Capital Region BOCES Communications Service, Albany, NY. Copyright © 2019. All rights reserved.